Dbamy o zabytki. Wkrótce konserwatorskie prace w kościele klarysek

Parafia Katedralna zleca konserwatorski remont kościoła klarysek. W świątyni p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaplanowano prace ratunkowe dachu i ścian. To jeden z najstarszych bydgoskich zabytków z historią sięgającą XVI wieku. Dofinansowanie z budżetu centralnego na realizację zadania zdobyło Miasto.

Prace konserwatorskie mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta. Inwestycja ma charakter działań ratunkowych. Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana pokrycia dachowego, które wykazuje duże ubytki, z naprawą więźby dachowej. Inwestycja obejmuje prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Kościół orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim. Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obecnie trwa postępowanie, które wyłonić ma wykonawcę prac konserwatorskich. Podmioty zainteresowane realizacją zamówienia ze szczegółowymi warunkami zamówienia mogą zapoznać się TUTAJ. Termin składania ofert upływa 9 sierpnia. Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku.

Większość środków na realizację prac w kwocie  3,5 mln złotych zdobyło Miasto startując w naborze na dofinansowanie inwestycji przy zabytkach ze środków centralnych (Rządowy Program Odbudowy Zabytków). Zadanie dofinansowane jest również częściowo bezpośrednio z budżetu Miasta (ponad 71 tysięcy złotych).

Przywracamy blask i życie cennym zabytkom

W tym roku miejskie dotacje konserwatorskie pomogą wyremontować fasady 3 kamienic (Jagiellońska 24, Wiatrakowa 10 i A. Cieszkowskiego 3). Wesprzemy także właściciela spalonej Fabryki Lloyda w przygotowaniu ekspertyzy stanu technicznego i projektu budowlanego odbudowy hali przy ul. Fordońskiej. Łączna wartość prac przy tych 4 zadaniach szacowana jest na około 1,3 mln zł, a poziom miejskiej dotacji to 350 tysięcy złotych. W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, przywróciliśmy historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego, porządkowane są nośniki reklamowe, tworzymy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chroniące zabytki, powołaliśmy też radę d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty. W tym roku realizowane są także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta oraz kontynuujemy rewitalizację ulic i placów.