logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszczanie uroczyście świętowali 11 listopada




Składanie kwiatów pod pomnikami, śpiewanie pieśni patriotycznych, obywatelskie obchody. Bydgoszcz obchodziła Narodowe Święto Niepodległości.


Tradycyjnie już jako pierwsi pamięć osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości uczcili harcerze ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL. W nocy z 10 na 11 listopada złożyli oni znicze i kwiaty przed pomnikami i tablicami związanymi z odzyskaniem niepodległości. 

O godz. 7.30 spod cmentarza Bohaterów Bydgoszczy wyruszył XVIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości. Jego uczestnicy do pokonania mieli 111 km.

W poniedziałek (11.11) przed południem zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz wspólnie z francuską delegacją oficerów NATO złożył kwiaty na mogile francuskich żołnierzy na cmentarzu Starofarnym.

Zaraz potem wiązanki kwiatów złożone zostały przed pomnikiem Leona Barciszewskiego oraz pod tablicami dr. Jana Biziela, Alojzego Stryszka i Jana Teski.

O godz. 11 Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Moniką Matowską dali znak do startu Bydgoskiego Biegu Niepodległości (więcej TUTAJ). O godz. 12 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na Starym Rynku. 

 - Obchodzone dzisiaj święto upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Nasza Ojczyzna przeszło wiek temu ponownie powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Mimo dekad niewoli, krwawo tłumionych powstań, represji politycznych, masowej germanizacji i rusyfikacji, której doświadczały cztery pokolenia Polaków, nie utraciliśmy nigdy nadziei, że nasz kraj odzyska wreszcie upragnioną wolność. Ten cenny dar nie został nam jednak dany. Wywalczyliśmy go sami – zarówno orężem, jak i piórem tych, których uważamy dzisiaj za ojców Odrodzonej Rzeczpospolitej: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy Wincentego Witosa. Niech świadomość ceny, jaką przyszło zapłacić naszym przodkom za suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, już zawsze kształtuje nasz szacunek i miłość do Ojczyzny oraz dumę z osiągnięć rodaków, którym ją zawdzięczamy. Wspominając tych, którzy umożliwili nam życie w wolnym i niepodległym kraju pamiętajmy jednak i o naszej odpowiedzialności za przyszłość Polski, za jej pomyślność i rozwój. O codziennych właściwych wyborach, szacunku dla demokracji - mówił Prezydent Rafał Bruski.

Wspólnie m.in. z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Michałem Sztyblem, Moniką Matowską i miejskimi radnymi złożył on kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczęństwa na Starym Rynku. 

O godz. 13.30 rozpoczęły obywatelskie obchody Święta Niepodległości. Było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, koncerty, występy artystyczne, czy pokazy mody dwudziestolecia międzywojennego. Można było zobaczyć historyczne uzbrojenie, a na Starym Rynku pojawiło się też przedszkole niepodległościowe dla najmłodszych. 

Imprezy związane z Narodowym Świętem Niepodległości działy się też m.in. w Muzeum Okręgowym. W budynku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się też turniej szachowy.