Bydgoszcz coraz częściej przyciąga delegacje z innych miast zainteresowanych autorskimi rozwiązaniami w zakresie zarządzania energią. Szczegóły działania naszego systemu przedstawił Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Warto podkreślić, że w 2024 roku Bydgoszcz została wielokrotnie wyróżniona za swoje innowacyjne podejście, zdobywając nagrody w prestiżowych konkursach:
- 28 maja 2024 r. – statuetka „Innowacyjny Samorząd” za I miejsce w kategorii Duże Miasto w Konkursie Serwisu Samorządowego PAP. Nagrodzony został projekt „Baza Zarządzania Energią – ROBOT”, wdrażający automatyzację procesów zarządzania dokumentami sprzedaży energii i innych mediów;
- 28 października 2024 r. – tytuł Laureata konkursu „Samorząd w Transformacji Energetycznej” w kategorii Miasta na prawach powiatu. Ponownie doceniono Bazę Zarządzania Energią;
- 10 grudnia 2024 r. – statuetka „Kreator Energii” za digitalizację rozliczeń energii elektrycznej, zintegrowanych z systemem monitoringu instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych.
W latach 2021-2024 Bydgoszcz odwiedziły dziesiątki delegacji samorządowych z całej Polski. Wśród nich we wrześniu 2024 r. gościliśmy przedstawicieli Zamościa z wiceprezydent Martą Pfeifer na czele.
W grudniu br., w Bydgoszczy odbyła się konferencja inaugurująca cykl szkoleń i warsztatów poświęconych transformacji energetycznej. W wydarzeniu, które miało miejsce w Młynach Rothera, uczestniczyli przedstawiciele firm energetycznych oraz około trzydziestu wójtów i burmistrzów z województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas wizyty delegacji z Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentowano m.in. zintegrowany system monitoringu instalacji fotowoltaicznych w Bydgoszczy oraz robotyzację procesów związanych z pozyskiwaniem, dystrybucją i archiwizacją dokumentów rozliczeniowych za media - na przykładzie Bazy Zarządzania Energią.
Goście mieli również okazję zwiedzić Młyny Rothera oraz nowoczesny kompleks basenowy Centrum Rekreacji Astoria.
Robot w urzędzie
Dział IT bydgoskiego urzędu miasta tworzy 31. osobowy zespół – to tutaj pojawił się pomysł zastosowania robota zajmującego się dokumentami za energię elektryczną. Opis procesu działania systemu opracowano wspólnie z pracownikami Zespołu ds. Zarządzania Energią, którzy obecnie rozwijają robota o nowe funkcjonalności. Nie był to jednak ani pierwszy, ani ostatni projekt tego typu. Najnowszy robot wymyślony w miejskim dziale czuwa nad dokumentacją związaną z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Z kolei pierwsza robotyzacja, która odbyła się w 2019 r., związana była z działaniami windykacyjnymi, gdzie proces jest na tyle żmudny i skomplikowany, że nie było możliwości, aby ręcznie, na bieżąco pobierać dokumenty i budować bazę danych.
Robot w technologii RPA (Robotic Process Automation) loguje się na e-BOK sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej minimum raz dziennie, od poniedziałku do piątku, a następnie pobiera wszystkie nowe dokumenty, które pojawiły się w systemach od ostatniego logowania. Są to: faktury, wezwania do zapłaty, kary umowne, noty odsetkowe i inne dostępne dokumenty w formacie źródłowym. Pozwala to, na budowanie bazy zarządzanie energią, co z kolei przekłada się na optymalizację kosztów związanych z konsumpcją energii przez miejskie obiekty. Średnioroczna liczba dokumentów do pobrania może dochodzić do 20 tys. sztuk. Robot w obszarze zarządzania energią kosztował 133 tys. zł i został sfinansowany z budżetu miasta. Projekt zaczęto realizować w październiku 2020 r. Przygotowanie systemu trwało miesiąc. Proces wdrażania całego rozwiązania składał się z czterech etapów: pozyskiwania dokumentów źródłowych, pobrania danych i ich analizy, dystrybucji plików oraz ich archiwizacji.