logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz świętowała rocznicę powrotu do Polski




Dokładnie 105 lat temu bydgoszczanie na Starym Rynku witali wojsko polskie. Po latach zaborów nasze miasto wracało do Polski. W poniedziałek (20.01) świętowaliśmy i wspominaliśmy tamte wydarzenia.


Obchody 105. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski świętowaliśmy już w weekend. Ich kulminacja nastąpiła jednak w poniedziałek, 20 stycznia. O godz. 11 zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz w imieniu miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Znajdują się tam symboliczne groby międzywojennych prezydentów naszego miasta  - Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego. Ten drugi w styczniu 1920 r. na czele 6. Pułku Ułanów Wielkopolskich wkroczył do Bydgoszczy. 

Kwiaty złożone zostały również na Starym Rynku pod tablicą upamiętniającą innego bohatera tamtych wydarzeń gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Po mszy św. w bydgoskiej katedrze na Starym Rynku odbyły się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej złożyli m.in. zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, parlamentarzyści oraz miejscy radni. 

- Wspominając ten szczególny dzień, z wdzięcznością przywołujemy tych, którzy walczyli o naszą wolność, a także naszych rodaków, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach mimo lat zaborów. Dzisiejsza rocznica to jednak nie tylko okazja do zadumy nad przeszłością, ale także spojrzenia z nadzieją w przyszłość. W ciągu minionego wieku Bydgoszcz przeszła ogromną zmianę. Z miasta, które zostało boleśnie doświadczone przez obie wojny światowe, stała się centrum życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Nie tylko przeżyła trudne czasy, ale również potrafiła się odrodzić i rozwinąć - mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. 

- Nasza Bydgoszcz jest dziś miastem, które łączy w sobie nowoczesność, bogatą historię i tradycję. Jest przyjaznym domem, tworzonym przez kolejne pokolenia dzielnych, odważnych i zaangażowanych społeczników, naukowców, rzemieślników i artystów, przedstawicieli wielu dziedzin życia i aktywności. Nie tylko tych z pierwszych stron gazet, nagradzanych i oklaskiwanych, ale i tych, którzy każdego dnia - skromną ale ważną pracą i życiową postawą - wypełniają miasto wieloma dobrami i wartościami – tworzą jego wyjątkowy klimat i koloryt - dodała. 



Z kart historii
Za datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjmuje się 20 stycznia 1920 r. Tego dnia wkroczyło do miasta Wojsko Polskie. Jako pierwsi pojawili się saperzy dowodzeni przez ppłk. Witolda Butlera. Witano ich na rogatkach miasta. Pochód ulicami miasta na Stary Rynek przerodził się w patriotyczną manifestację. Po pierwszych oddziałach łącznikowych wkroczył do Bydgoszczy 6. pułk strzelców wielkopolskich pod dowództwem mjr. Bernarda Śliwińskiego.
Dzień wcześniej w ratuszu odbyło się formalne przekazanie władzy polskiemu prezydentowi komisarycznemu Janowi Maciaszkowi przez niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa.
W 100. rocznicę (w 2020 roku) odzyskania niepodległości na murach budynków w centrum Bydgoszczy odsłonięto tablice upamiętniające bohaterów wolności: marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i gen. Józefa Hallera oraz gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.
Tablica gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego zawisła na ścianie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku.