Wzdłuż najważniejszych bydgoskich ulic zasadzonych zostało ponad 15 tys. krzewów. Zgodnie z umową nowe nasadzenia pojawiły się m.in. na terenie Parku Wolności, jak również wzdłuż wielu bydgoskich ulic i na skwerach. Większość sadzonych krzewów będzie kwitła w różnych okresach lata i jesieni okazjonalnie wypuszczać kwiaty, co stworzy efekt kolorowych wysp w miejskim krajobrazie. Walory miejskiego krajobrazu Jego walory podniosą także posadzone w formie alejowej drzewa. Nowe nasadzenia wpłyną na poprawę jakości powietrza, drzewa dadzą naturalny cień w słoneczne dni oraz przefiltrują zanieczyszczenia komunikacyjne. Co więcej, na drzewach nowe domy znajdą skrzydlaci mieszkańcy naszego miasta, a także wiele gatunków owadów zapylających, w tym także pszczół miodnych. Nowe drzewa możemy zobaczyć przy ul. Fordońskiej, Łęczyckiej, Żmudzkiej, Kijowskiej oraz Bałtyckiej.
Nowa zieleń przyuliczna, pojawiła się także wzdłuż ul. Lewińskiego. Nasadzone zostały tam lipy holenderskie, a tereny zieleni ozdobią 90 szt. ognika. Młode drzewka dobrze przyjęły się przy rondzie Fordońskim, które nasadzone zostały w ramach konkursu BBO „Drzewo Przyjaciel Bydgoszczy". - Fundamentalnie zmieniamy podejście do zieleni. W ostatnich latach zasadziliśmy tysiące nowych drzew i krzewów, zrewitalizowaliśmy nasze najpiękniejsze parki i skwery - mówi Prezydent Miasta Rafał Bruski. Teraz dodatkowo wzmacniamy ochronę urządzanych już obszarów zielonych. Będziemy nadal realizować duże inwestycje ale w ich trakcie chcemy w maksymalnym sposób chronić rosnące już drzewa i krzewy. O przyjęcie takich rozwiązań apelowali mieszkańcy. Obecnie są one częścią naszych standardów zieleni obowiązujących inwestorów.
Efektem prac na terenie parku im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego jest nasadzenie różnych gatunków drzew, krzewów i bylin. Hortensja bukietowa, bez koralowy, lilak, konwalia, tawuła norweska, przylaszczka pospolita, funkia, sasanka, to przykłady krzewów i bylin, które upiększają tereny bydgoskiego parku. Wśród nowych drzew pojawił się klon czerwony oraz jabłoń. W parku nasadzono cisy, 19 szt. jałowca, 170 szt. konwalii majowej, 700 szt. barwinka pospolitego, 80 szt. bergenii oraz ponad 450 szt. bluszczu pospolitego i ponad 2 tys. barwinka. W Parku Wolności, nasadzono m.in. 60 szt. runianki japońskiej, ponad 40 szt. różanecznika żółtego, bez koralowy, dereń biały, kalinę sztywnolistną oraz wierzbę i jarząb pospolity.
W wielu miejscach nie prowadzi się już częstego koszenia trawników, dzięki temu przy wielu bydgoskich ulicach powstają naturalnie kwitnące piękne łąki miejskie kwietne.
Bydgoskie Standardy Zieleni
Bydgoski Plac Wolności przechodzi metamorfozę. Po wybudowaniu zbiornika retencyjnego, plac budowy został przejęty przez wykonawcę realizującego prace remontowe. Zgodnie z Bydgoskimi Standardami Zieleni wszystkie drzewa zostały zabezpieczone przed uszkodzeniami odeskowaniem, a pomiędzy odeskowaniem a pniem drzewa znajdują się elastyczne opaski dystansujące. Deski szalunkowe opierają się o grunt oraz są w nim delikatnie zagłębione. Na placu budowy wyznaczono strefę ochrony drzew, w tym pomnikowego platana klonolistnego oraz wiązu szypułkowego. Na powierzchni wyznaczonej rzutem korony drzewa nie są składowane materiały chemiczne i budowlane. Niektóre z drzew posiadają worek do nawadniania, który zapewnia drzewom odpowiednią ilość wody, chroniąc je przed skutkami promieni słonecznych, suchością i gwałtownymi zmianami pogodowymi.
Zgodnie z projektem rewitalizacji placu Kościeleckich, wszystkie prace prowadzone były z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Drzewa zostały zabezpieczone przed uszkodzeniami odeskowaniem, a na placu budowy zostały wyznaczone i przestrzegane prawidłowo strefy ochrony drzew, więcej na temat rewitalizacji TUTAJ.