logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Bydgoszcz Projekt i inne historie” - nowa wystawa w MOB




Od 7 listopada (czwartek) dostępna będzie wystawa prac Hanny Oinonen – fińskiej artystki, która poprzez swoją wrażliwość artystyczną opowie o Bydgoszczy. Oinonen jest laureatką Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego. W listopadzie MOB zaprasza również na warsztaty „Graficzne ślady” oraz „Picture book” - warsztaty projektowania książek obrazowych.


Już od czwartku (07.11) dostępna będzie dla zwiedzających wystawa artystki wizualnej, Hanny Oinonem. Ekspozycja wraz z towarzyszącym jej katalogiem są nagrodą dla autorki. W 2021 r. Hanna Oinonem decyzją jury Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2021 została laureatką Nagrody Specjalnej im. Leona Wyczółkowskiego. Nagrodzona praca „Wszystkie te chwile” była prezentowana na Wystawie Głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2021 r. Koncepcja wystawy powstała jesienią 2022 roku podczas pobytu artystki w Bydgoszczy.  - Na ekspozycji w MOB artystka zaprezentuje obiekty i instalacje artystyczne tworzone z uprawnych roślin ozdobnych i roślin pochodzących ze środowiska naturalnego (rośliny żywe, suszone, preparowane). Niektóre z tych realizacji zakomponowane są z przedmiotów codziennego użytku, jak żyrandole, ławki, i krzesła, użytych wtórnie, a pozyskanych z recyklingu i przekształconych na potrzeby aranżacyjne wystawy. Dominujące na ekspozycji obiekty roślinne wzbogacą kompozycje – „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym, najczęściej poruszające aktualne kwestie społeczne – informuje MOB.

Idea sztuki Hanny Oinonen skupia się na wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień. Wiele prac artystki zawiera wątki autobiograficzne, a do najczęściej powracających motywów należą czas i pamięć.
W ramach projektu wystawienniczego zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, m.in. cykliczne wykłady i warsztaty, spotkania autorskie z artystką oraz spotkania graficzne z zaproszonymi artystami.

Ekspozycja będzie do obejrzenia w MOB przy ul. Mennica 8 od 7 listopada br. do  2 lutego 2025 r. Wernisaż zaplanowano 6 listopada (środa) o godz. 18:00. Szczegóły TUTAJ.

Oprócz zwiedzania nowej wystawy, MOB zaprasza również do udziału w zaplanowanych na listopad warsztatów.  
 
Twórcza sobota „Graficzne ślady”

W czasie warsztatów  „Graficzne ślady” uczestnicy będą drukować nietypowymi przedmiotami, np. opakowaniem po ciastkach. Wykorzystają materiały o zróżnicowanych fakturach i kształtach do stworzenia kompozycji na bawełnianej torbie, którą każdy z uczestników zabierze ze sobą. Dodatkowym efektem pracy będą oryginalne grafiki na papierze. Na warsztatach zostaną wykorzystane takie techniki jak: monotypia i kolografia (grafika strukturalna). Każdy z uczestników zostanie wyposażony w niezbędne materiały do pracy. - Będziemy wykorzystywać farby akrylowe. Zachęcamy do zabrania ze sobą fartuchów bądź ubrań, których nie szkoda Państwu pobrudzić – informują organizatorzy. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od lat 6. 
Kiedy? 16 listopada (sobota), godz. 10:00
Gdzie? Centrum Edukacji Muzealnej MOB, ul. Mennica 6
Bilety dostępne TUTAJ.

Picture book. Warsztaty projektowania książek obrazowych
Picture book to warsztaty projektowe z cyklu „Sztuka książki”. W miarę rozwoju kultury wizualnej zmieniły się role przypisywane zarówno słowu, jak i obrazowi. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą indywidualne projekty książek obrazowych.
Kiedy? 23 listopada (sobota), godz. 12.00
Gdzie? gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)
Wstęp: 17 zł od osoby. Minimalny wiek uczestników: 14 lat. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl.