- Naszą ambicją jest stworzenie ram dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju branży, a także wypracowanie wytycznych wspierających spójny rozwój sektora na poziomie europejskim. – Dzięki obecności ekspertów, liderów branży i decydentów, liczymy na owocne dyskusje i wymiany doświadczeń – przekazują organizatorzy z MCK.
Przedstawiciele Miast Muzyki UNESCO z całego świata podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania strategii wspierających sektor muzyczny i kreatywny. Bydgoszcz, jako nowy członek tej sieci, ma aspiracje rozwijać swoją markę Miasta Muzyki UNESCO, czerpiąc inspirację od bardziej doświadczonych miast. Wprowadzeniem do dyskusji będzie analiza roli muzyki jako narzędzia transformacji ekologicznych i społecznych, która pokaże, jak miasta mogą przyczyniać się do realizacji założeń Agendy 2030 poprzez rozwój kultury i muzyki.
Uczestnicy debatować będą m.in. o stworzeniu Europejskiej Strategii Rozwoju Branży Muzycznej. – Naszym celem jest wypracowanie wstępnych ram, które będą punktem wyjścia do dalszej współpracy międzynarodowej i budowania spójnej wizji rozwoju muzyki w Europie – informują organizatorzy. – Obecność ekspertów oraz licznych przedstawicieli branży stwarza niepowtarzalną okazję do konstruktywnej wymiany wiedzy i wspólnego opracowania strategii, która pomoże przezwyciężać trudności, z jakimi zmagają się artyści na arenie międzynarodowej.
Wśród tematów konferencji znajdą się m.in. takie kwestie jak.:
- mobilność artystów i przepływ dzieł muzycznych: staramy się zidentyfikować i omówić sposoby na pokonanie barier administracyjnych i socjalnych, które mogą ograniczać działalność międzynarodową artystów,
- europejska strategia eksportowa dla muzyki: naszą aspiracją jest rozwinięcie strategii, która wzmocni obecność artystów europejskich na rynkach światowych, z uwzględnieniem różnorodności muzycznej,
- regulacje cyfrowe i ochrona praw autorskich: w kontekście dynamicznie rosnącego znaczenia platform cyfrowych, zamierzamy przyjrzeć się potrzebom sektora w zakresie ochrony praw i wynagrodzenia dla twórców,
- rola miast i regionów w zrównoważonym rozwoju sektora muzycznego: będziemy omawiać, w jaki sposób miasta mogą wspierać rozwój lokalnych ekosystemów muzycznych, sprzyjając równocześnie przemianom gospodarczym, społecznym i ekologicznym.
– Bydgoszcz Music Summit 2024 stawia sobie za cel nie tylko wzmocnienie pozycji miasta na międzynarodowej scenie muzycznej, ale także stworzenie platformy, która umożliwi wspólne poszukiwanie kierunków rozwoju branży muzycznej w Europie na kolejne lata – podkreślają organizatorzy: ZPP Ostromecko oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Warto dodać, że podczas imprezy miasto Bydgoszcz zostało uhonorowane tytułem Miasta Muzyki przez Radę Polskiego Rynku Muzycznego. - Bardzo dziękuję. To wielkie wyróżnienie, że Bydgoszcz otrzymała tę nagrodę jako pierwsze miasto w Polsce. Motywuje nas to do dalszego rozwoju - mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.
Bydgoski Rok Muzyki. Więcej TUTAJ.