logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz i Perth – ćwierć wieku współpracy




W Bydgoszczy goszczą przedstawiciele szkockiego Perth z Provostem Xandrem McDade. Ośmioosobowa delegacja spędzi nad Brdą 4 dni. To rewizyta z okazji 25 lat partnerstwa obu miast.


Umowę o współpracy miasta podpisały 9 maja 1998 roku. W 2003 roku w Bydgoszczy powstało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Perth a także Friends of Bydgoszcz in Perth – towarzystwa stawiają sobie za cel zacieśnianie kontaktów i współpracy między miastami. Dotychczasowa współpraca obu miast obejmowała przede wszystkim działania na polu kulturalnym – wspólne przedsięwzięcia muzyczne artystów profesjonalnych i grup amatorskich, współpracę w zakresie organizacji kursów językowych i szkolenia nauczycieli (Perth College). Bardzo aktywna i wspierana przez miasto jest współpraca towarzystw: miasto przy aktywnym udziale Towarzystwa Przyjaciół Miasta Perth w Bydgoszczy i Friends of Bydgoszcz w Perth prowadzi m.in. działania promocyjne i edukacyjne w szkołach i uczelniach wyższych organizując konkursy, wystawy, wykłady przybliżające kulturę, architekturę i atrakcje turystyczne obu miast. Współpracują ze sobą szkoły, placówki opiekuńcze oraz muzycy.


We wrześniu 2023 w Perth Theatre and Concert Hall bydgoskie stowarzyszenie środowiska filmowego Koloroffon zorganizowało projekcję bydgoskich filmów oraz panel dyskusyjny. W Perth aktywnie działa Perth Film Society. Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta w ramach konkursu wniosków o współfinansowanie projektów mających szczególne znaczenie dla promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy. 
W trakcie pobytu nad Brdą goście spotkali się z Prezydentem Rafałem Bruskim i Radnymi Miasta Bydgoszczy, zwiedzali miasto z przewodnikiem, oglądali miasto od strony rzeki podczas rejsu Słonecznikiem. Odwiedzili też Międzynarodową Szkołę (ISOB) oraz Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
 
Warto wiedzieć:

Perth to miasto położone w regionie Tayside, nad rzeką Tay. Perth było pierwszą stolicą Szkotów i miejscem koronacji królów. Dopiero po śmierci Jakuba I w 1437 r. stolicę Szkocji przeniesiono z Perth do Edynburga.
Obecnie okręg Perth & Kinross liczy ok. 150 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem finansowym, handlowym, drzewnym, szklarskim oraz przemysłu rolniczego i chemicznego. Perth jest dużym skupiskiem Polonii, osiadłej głównie po zakończeniu II wojny światowej. Na terenie miasta znajduje się największy w Szkocji cmentarz polskich żołnierzy. W mieście funkcjonuje uczelnia Perth College i dwa muzea (właściwie galerie): Ferguson Galery na Tay Street i Perth Museum & Art. Galery. W Perth znajdują się także dwa teatry – Perth Theatre i Perth Concert Hall.
Dla Szkotów Perth jest tym, czym dla Polaków Gniezno. Historia miasta inspirowała Szekspira, jego urodą zachwycał się Walter Scott. Nieprzypadkowo Mel Gibson wybrał okolice miasta do nakręcenia swojego filmu „Braveheart – Waleczne serce”.