logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz gotowa na Początek Sezonu




Adam Wajrak, Grzegorz Gauden, Mikołaj Trzaska, Grzegorz Kasdepke, Justyna Sobolewska będą tworzyć materię literacko-podróżniczo-muzycznego Festiwalu Początek Sezonu, który rusza 27 czerwca w Bydgoszczy. Przed nami 4 dni wypełnione spotkaniami literackimi, debatami, koncertami, warsztatami oraz wędrówkami przyrodniczymi i literackimi po mieście – w sumie będzie ich blisko 50. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


- Bardzo dziękuję Fundacji Miejsce Uwagi za pomysł i za to, że postanowiliście zorganizować ten Festiwal w Bydgoszczy. Partnerami są 2 miejskie instytucje kultury  Miejskie Centrum Kultury i Młyny Rothera. Program wydarzenia jest imponujący, jestem pod wrażeniem liczby wydarzeń i zaproszonych gości. Zachęcam mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy to udziału w Festiwalu – program jest tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówiła podczas śniadania prasowego zapowiadającego „Początek Sezonu” zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.



Festiwal rozpocznie się 27 czerwca (czwartek) o godz. 19:00 koncertem „Siemia Ziemia” w Miejskim Centrum Kultury. W ciągu trzech festiwalowych dni czeka nas blisko 50 wydarzeń – spotkania literackie, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery kulinarne, performatywno-przyrodnicze, dyskusje, potańcówki. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano w kilku lokalizacjach - nad Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, na Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Mocną stroną festiwalu są spotkania literackie, m.in. „Kwestia humoru” z Olgą Drendą i Michałem Rusinkiem (prowadzi Michał Nogaś), „Juno” z Anną Dziewit-Meller, „Wieś, awans, miasto. „Chłopki” i „Hanka”” z Joanną Kuciel-Frydryszak i Maciejem Jakubowiakiem, „Wera z miasta idzie w świat” z Zytą Rudzką i Antoniną Lloyd Jones czy „Na granicy” z Mikołajem Grynbergiem.

Od piątkowego poranka na najmłodszych czekać będzie strefa Miasto Dzieci a w niej spotkania autorskie z twórczyniami i twórcami literatury dziecięcej m.in. „Aga ma kota” z Agatą Romaniuk, autorską popularnej serii o kocich detektywach (Kocia Szajka), „Nie mów do mnie Misiu” z Hubertem Klimko-Dobrzenieckim (sobota, 10:00) czy „Marsz do kąta” z Grzegorzem Kasdepke. Dzieci i młodzi będą także mogli wziąć udział w warsztatach i spacerach a także pikniku rodzinnym w Ostromecku (niedziela, 10:00).

W programie także spacery przyrodnicze, kryminalne, performatywne. W sobotni wieczór warto wybrać się na Potańcówkę na Barkę Lemara, na którą zapraszają Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska, dyrektorka radiowej Trójki. W niedzielę, na zakończenie intensywnych 3 dni organizatorzy proponują wyjątkowe wydarzenie artystyczne „Wiersze – dobrze, że jesteście” z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem.

Wydarzenia towarzyszące:

29 czerwca (sobota) 10:00 – 12:00 Orbita Literacka Reading Party w Zakładce – Jagoda Gawliczek (Kawiarnia Zakładka, ul. Gdańska 5),
29 czerwca (sobota) 9:00 – 11:00 Joga z Anną Dziewit-Meller – Wyspa Młyńska,
28 i 29 czerwca w godz. 12:00 – 16:00 Stwórz swój własny zaklinacz deszczu – Piotr Kikta (Księgarnia Toniebajka, ul. Focha 2).

Jak podkreślają organizatorzy - miasto będzie sceną, ale będziemy zapuszczać się również w inne rejony podczas spacerów przyrodniczych i literackich, popłyniemy barką poetycką, pójdziemy do Ostromecka. Będziemy dyskutować o przyszłości miast, roli przyrody i psychologii w rozwoju lokalnej społeczności, a także o czytelnictwie, awansie społecznym, ale i o powracającym Faulknerze.

Festiwal będzie okazją do wysłuchania dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, będzie zgłębiać różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, lokalność, tożsamość. Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną. - W tym roku na pewno będę w Bydgoszczy, gdzie razem z wspaniałymi przyjaciółmi robimy niezwykły festiwal. Przyroda będzie się przeplatać z kulturą jak mało gdzie! Musicie do nas dołączyć! – zaprasza Adam Wajrak, jeden z najbardziej znanych w Polsce dziennikarzy zajmujących się przyrodą i ekologią.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Miejsce Uwagi, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Festiwal „Początek Sezonu” odbędzie się w ostatnim tygodniu czerwca: 27-30.06. Szczegółowy program wydarzeń TUTAJ.