logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie Dni Projektowe w Młynach Rothera




W tym roku kolejna – trzecia edycja Bydgoskich Dni Projektowych. Przed nami 4 dni pełne wystaw, warsztatów, spotkań i innych aktywności, które z pewnością ucieszą zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych uczestników życia kulturalnego. Organizatorem wydarzenia są Młyny Rothera. Festiwal potrwa od 10 do 13 października br.


BDP to święto kreatywności, które odbędzie  się w  przestrzeniach Młynów Rothera. Festiwal inspiruje do refleksji nad codziennymi elementami wizualnej rzeczywistości, jest platformą do wymiany doświadczeń, poszukiwania nowych, twórczych rozwiązań, nawiązywania kontaktów między profesjonalistami z branży.

Tegoroczna edycja BDP poświęcona jest ZNAKOM. To one, wszelkie znaki i litery służą nam do komunikacji. Zapisują się w nich konteksty społeczne i kulturowe. Festiwal poświęcony dizajnowi stanowi przestrzeń, w której tradycyjne rzemiosło spotyka się z nowoczesnością, a znaki stają się kluczem do zrozumienia naszej współczesnej kultury. To również okazja do refleksji nad efektywnością komunikacji wizualnej. - Pod jakimi postaciami znaki towarzyszą nam w codziennym życiu? Jak graficzne ślady stają się nośnikami znaczeń? Czy i w jaki sposób typografia może kształtować to, jak odbieramy rzeczywistość? Jakie są kulturowe i symboliczne wartości, które niosą ze sobą znaki i litery? Jak typografia wpływa na nasze rozumienie świata i kształtuje nasze myślenie?  Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukamy podczas czterech dni festiwalu – informują organizatorzy.

Na uczestników festiwalu BDP czeka moc atrakcji. W programie ponad 50 wydarzeń, m.in. spacery, pokaz filmu, angażujące warsztaty, spotkania z inspirującymi gośćmi, nietuzinkowe atrakcje w strefie dla dzieci, wystawy czy przegląd portfolio.
Organizatorzy zapraszają również na praktyczne warsztaty m.in. z kaligrafii, typografii i projektowania przestrzeni miejskiej.

Podczas festiwalu warsztaty oraz spotkania poprowadzą m.in. cenieni projektanci z branży. Wśród gości festiwalu będzie m.in. Mateusz Machalski, wielokrotnie nagradzany polski projektant graficzny, autor systemów identyfikacji wizualnej oraz licznych krojów pisma. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tej edycji BDP dołączy Marian Misiak, projektant grafiki użytkowej. Związany z Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego, współautor książki o historii polskiej typografii Paneuropa, Kometa, Hel. Pracując dla instytucji kultury, zaprojektował m.in. nową identyfikację wizualną dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu, współtworzył identyfikację Centrum Sztuki Współczesnej - Ujazdowski, od wielu lat współpracuje z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem krojów pism i badaniem kultury wizualnej.
Podczas festiwalu spotkamy także Monikę Drożyńską, prekursorkę technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Museum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli. Autorka haftowanych plakatów Teatru Dramatycznego w sezonie 2023/24. Jej prace znajdują się w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Narodowego w Kijowie, Lentos w Austrii.  

W programie nie zabrakło również aktywności dla dzieci. W „strefie Abecadło” zaplanowano warsztaty archeologiczne, planszówki oraz inne atrakcje.  

Bydgoskie Dni Projektowe: 10 - 13 października br. więcej o wydarzeniu www.bydgoskiedniprojektowe.pl.