Organizatorem 13. edycji rankingu jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W zestawieniu punktowano m.in. jakość opieki, zarządzanie placówką, komfort pobytu pacjenta oraz analizę zdarzeń i skarg. W rankingu wzięło udział 226 szpitali na 1050 zaproszonych. Łącznie oceniane szpitale zapewniają aż 42 proc. bazy łóżkowej w Polsce i realizują 67 proc. hospitalizacji ( 79 tys. łóżek na 188 tys. zarejestrowanych i 4,5 mln hospitalizacji na 7,9 mln zrealizowanych w ciągu ostatniego roku).
Bydgoski „Onkolog”, na 1000 możliwych do zdobycia punktów, otrzymał ich aż 918. Od lat plasuje się w czołówce corocznego zestawienia najlepiej ocenianych szpitali. W tym roku – został liderem całego rankingu – a ponadto zwyciężył w kategorii „jakość opieki medycznej”.
W „Top 100 – rankingu szpitali zabiegowych wielospecjalistycznych znalazły się również inne działające w Bydgoszczy lecznice. Na 8. pozycji sklasyfikowany został 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ, na 25. miejscu (o jedno wyżej niż rok wcześniej) uplasował się Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny ZOZ MSW, na 37. pozycji Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dra Antoniego Jurasza, a na 45. miejscu – Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dra Jana Biziela.
Warto wiedzieć:
Decyzja o utworzeniu ośrodka onkologicznego w Bydgoszczy zapadła w 1975 r. Budowa rozpoczęła się dopiero po ośmiu latach. W 1986 r. uruchomiono tzw. Szpital Onkologiczny w Budowie, a uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Onkologii nastąpiło w 1994 r. W 2002 r. oddana została do użytku filia „Onkologa” we Włocławku.
Rozwój lecznicy to w dużej mierze zasługa jej wieloletniego dyrektora (od 1996 do 2014), dra Zbigniewa Pawłowicza, senatora RP w latach 2007-2011, obecnie posła na Sejm VIII kadencji. To on doprowadził do m.in. otwarcia w ramach Centrum Zakładu Medycyny Nuklearnej, Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia, otwarcia pierwszej w Polsce Pracowni Pozytonowej Tomografii Emisyjnej PET-CT, czy też pierwszej w kraju szpitalnej restauracji typu all inclusive, a także PARIS – czyli Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu z szerokim wachlarzem usług rehabilitacyjnych.
Obecnie dyrektorem Centrum Onkologii jest związany z nim od 2000 r. prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dotychczasowy zastępca dyrektora ds. medycznych. Lecznica zatrudnia 950 osób (do tego ponad 200 pracowników kontraktowych).