logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Brama i tonda znów ozdobią kamienicę




Trwa remont elewacji kamienicy przy ul. Podgórnej 11. To kolejna estetyczna zmiana w tej części Bydgoszczy.


Kamienicę przy ul. Podgórnej 11 wybudowano około 1864 roku. Powstała na planie zbliżonym do prostokąta. Na parceli znajduje się także oficyna. Na parterze zlokalizowany został przejazd bramny. W górnej części wypełnia go kunsztowne naświetle, odzwierciedlające kształtem połowę kwiatu. Na elewacji zachowały się również płaskorzeźby w formie tond wypełniających płyciny pod oknami I piętra. Front zdobią również naczółki okienne, gzymsy. Wiele elementów było już uszkodzonych. Remont ma przywrócić ich oryginalną formę i estetyczny wygląd.

W tym roku zakończył się przy ul. Podgórnej remont budynku z numerem 7. Z kolei Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wybudowały też na szczycie ulicy zbiornik podziemny, który przechwytuje nadmiar deszczówki. Jest on częścią systemu chroniącego tę część Szwederowa i Starego Miasta przed zalewaniem. Po zakończonych pracach zwężony został wlot ul. Podgórnej na skrzyżowanie co poprawiło bezpieczeństwo pieszych i pozwoliło wprowadzić zieleń. To zadnie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Trochę historii

Ulica Podgórna jest oznaczana na starych mapach  z XVI wieku. Łączyła obszar lokacyjnego miasta z gospodarstwami rozrzuconymi na terenie dzisiejszego Szwederowa. U jej podnóża na styku z ulicą Poznańską wykształcił się Wełniany Rynek. Na szczycie ulica przybrał formę lejka,  z którego rozchodzi się kilka szwederowskich ulic: Nowodworska, Ugory, Leszczyńskiego, Orla oraz na Wzgórze Dąbrowskiego. Na mapach z połowy XIX wieku widać, że dominuje już zwarta zabudowa. Po wojnie część  budynków przy ul. Podgórnej rozebrano w celu przebicia ul. Grudziądzkiej do Nowego Rynku.  

 

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.