Pomysł zakupu kilkunastu defibrylatorów i zamontowania ich w różnych punktach osiedla zyskał w trakcie głosowania na zadania finansowane z BBO ponad 900 głosów. Dzięki prowadzonym kampaniom i szkoleniom coraz więcej osób potrafi przeprowadzić skuteczną reanimację z wykorzystaniem tych urządzeń ratujących życie. Planujemy zakup łącznie 18 urządzeń. Będą one montowane między innymi na terenie, placówek kulturalnych, szkół, supermarketów targowisk i kościołów.
Urządzenia będą posiadały interfejs graficzny z podświetlanymi ikonami, które będą w trakcie użytku wspierały i instruowały osobę prowadzącą czynności ratownicze. Obecnie trwa przetarg na dostarczenie urządzeń oraz ich montaż w szafkach lub kapsułach.
Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsem lub impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, wdraża się programy powszechnego dostępu do defibrylacji z użyciem defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich.
Warto wiedzieć
Zgłoszone przez mieszkańców projekty w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mogą zostać teraz ocenione przez samych bydgoszczan. Do 10 września czekamy na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja obywatelska prowadzona jest za pomocą formularza na stronie www.bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO.
W październiku tego roku odbędzie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w przyszłym roku.