logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bezpieczne przejście na Wyżynach – prace zakończone




Kończą się prace przy budowie nowego przejścia dla pieszych i rowerowych przejazdów na ul. Wojska Polskiego na Wyżynach. Zadanie realizowaliśmy przede wszystkim z myślą o seniorach i osobach z niepełnoprawnościami. Nowe rozwiązanie zdecydowanie ułatwia korzystanie z przystanków tramwajowych i lepiej połączyliśmy wcześniej wybudowane drogi rowerowe.


Na etapie konsultacji społecznych za likwidacją kładki i budową przejścia dla pieszych na poziomie jezdni jednoznacznie wypowiedziały się Rady Osiedla Wyżyny oraz Kapuściska, rowerzyści ze Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna, stowarzyszenia reprezentujące pieszych w Stowarzyszeniu Społeczny Rzecznik Pieszych (obecnie Bydgoski Ruch Miejski), osoby starsze i z niepełnosprawnościami (Społeczna Powiatowa Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów koło Wyżyny), a także eksperci od organizacji ruchu ze Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy. Dlatego wybraliśmy to rozwiązanie, chociaż większa część ankietowanych proponowała pozostawienie kładki. Taki wariant wypadł też najlepiej w analizie wielokryterialnej.

W miejscu starej kładki powstały przejścia dla pieszych na poziomie jezdni i zamontowana została sygnalizacja świetlna, skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej. Wydłużone zostały  perony tramwajowe oraz przesunięto zatoki autobusowe. Wszystkie nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami ( asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe). W piątek (2 sierpnia) włączona zostanie sygnalizacja świetlna oraz rozpoczną się odbiory. Usunięte zostaną tymczasowe przewężenia jezdni.

Przystanki autobusowe i tramwajowe w nowej lokalizacji otrzymają we wrześniu też nową nazwę: Wojska Polskiego –T. Boya-Żeleńskiego.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach ulica Wojska Polskiego to jedna z arterii, na której zrealizowaliśmy kilka dużych miejskich inwestycji. Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa, wzmocnienie roli komunikacji publicznej i dostosowanie infrastruktury do potrzeb wszystkich uczestników ruchu (rowerzystów, pieszych, potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Ostatnia dekada to m.in:

  • Modernizacja wiaduktów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Modernizacja węzła Szarych Szeregów
  • Budowa dróg rowerowych
  • Przebudowa pętli Kapuściska
  • Przebudowa ronda Kujawskiego
  • Budowa nowego skrzyżowania z Trasą Uniwersytecką
  • Remonty nawierzchni jezdni