logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bazylika świętowała 100-lecie




W związku z obchodami 100 lat istnienia bydgoskiej Bazyliki w niedzielę (29.09) w parafii pw. św. Wincentego a Paulo odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy na mieszkańców czekał rodzinny festyn. W ramach obchodów urodzin Bazyliki poświęcono bar socjalny, który powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Sławomira Bara.


Działająca przy bazylice parafia św. Wincentego a Paulo obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. W niedzielę (29 września) w Bazylice odbył się odpust, podczas którego poświęcony został bar socjalny. Proboszcz bazyliki, ksiądz Sławomir Bar podczas uroczystości otrzymał od Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego Medal Prezydenta oraz oprawione w ramę unikatowe zdjęcie bazyliki wykonane przez Jerzego Riegla. - Czcigodny Księże Proboszczu, w duchu radosnego świętowania jubileuszu 100-lecia parafii pw. św. Wincentego a Paulo, pragnę przekazać serdeczne podziękowania za podejmowane przez Księdza od lat wysiłki na rzecz godności najuboższych i potrzebujących. Realizując swoje powołanie, kroczy Ksiądz wiernie śladami patrona swojego zgromadzenia i jednocześnie parafii, która już od wieku wpisuje się  w krajobraz duchowej przestrzeni miasta. Mówił Ksiądz w jednej ze swoich homilii, że „kapłan nie może chować się  po plebaniach, zasłaniając rozlicznymi obowiązkami i oczekiwać, że będzie oklaskiwany, musi być generałem, prowadzącym ludzi przez wertepy życia, lekarzem  dla zranionych…” Tak rozumiane powołanie pozwala wiernym dostrzegać prawdziwy sens ludzkiego istnienia, szanować wartość każdego człowieka, niezależnie od życiowych kryzysów, w których się znalazł i podejmować działania w duchu służby drugiemu. Niech piękna rocznica stulecia parafii, której świątynia stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, przyczynia się do jeszcze silniejszego budowania wspólnoty dumnej z dotychczasowej historii i kreślącej jednocześnie jej kolejne, chlubne karty. Na dalsze lata kapłańskiej posługi życzę Księdzu Proboszczowi, by duszpasterskie powołanie nieustannie obfitowało w łaski, przybliżając sens prawdziwego szczęścia. Wszystkim parafiankom i parafianom życzę natomiast radosnego świętowania w gronie życzliwych przyjaciół Bazyliki – czytamy w liście przekazanym przez Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego. Z okazji 100-lecia wybrano także nowe logo bazyliki, które zaprojektował Jakub Głuch, student komunikacji wizualnej na Politechnice Bydgoskiej, na której przeprowadzono konkurs na nową wizualizację największej świątyni w Bydgoszczy.


Bazylika dla wszystkich

Socjalny bar mleczny będzie specjalnym miejscem, w którym każdy potrzebujący za „przysłowiową złotówkę” otrzyma posiłek. Budowa baru trwała wiele miesięcy. Zakres robót był bardzo duży. W pomieszczeniach założone zostały m.in. podwieszane sufity, zamontowano również ogrzewanie podłogowe, oświetlenie wraz ze światłami ewakuacyjnymi. Podłączone zostały wszystkie media (gaz, woda i kanalizacja), wykonano też posadzkę. W barze powstała kuchnia i sala jadalna na 80 osób. Początkowo koszt całej inwestycji szacowano na 1,5 mln zł, ale z czasem wydatki zaczęły rosnąć. Ostatecznie zamknęła się kwotą ok. 2,5 mln zł. Bar powstał w lewym skrzydle, w miejscu dawnej kaplicy i będzie nosił nazwę „Dzięgielówka”, która upamiętni nieżyjącego już kapłana Tadeusza Dzięgiela, księdza posługującego w parafii, dbającego o rodziny ubogie.
W lewym skrzydle bazyliki znajduje się „ogrzewalnia u Miecia”, w której w czasie zimy schronienie znajduje nawet kilkadziesiąt osób. Wejście do pomieszczeń ogrzewalni mieści się z tyłu lewego skrzydła bazyliki. Zagospodarowane na ten cel pomieszczenia mogą pomieścić ok. 50 osób. Zawierają one: sale noclegowe, łaźnie, pralnię oraz recepcję. Ogrzewalnia ta jest dedykowana bezdomnym mężczyznom. Czynna jest od ok. 17:00 do rana. Warunkiem, jaki musi spełnić osoba bezdomna, aby była przyjęta, jest trzeźwość. W stowarzyszeniu osoby potrzebujące znajdą również pomoc prawną, punkt medyczny wraz z apteką i ambulatorium.  Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia opiekuje się również domem interwencyjnym dla kobiet im. św. Małgorzaty przy ul. Nasypowej.
Ksiądz Sławomir pomaga nie tylko osobom bezdomnym i potrzebującym. W Bazylice jest także bursa dla studentów. Proboszcz wspiera również parafialne zespoły. Przy bydgoskiej Bazylice każdego roku odbywa się festiwal muzyczny. Od początku jego głównym założeniem było, że mogą w nim wziąć udział wszyscy bez względu na przekonania i religie. Ks. Sławomir Bar jest zaangażowany w organizację Wigilii Miejskiej. Miasto Bydgoszcz wspólnie z Bydgoskim Stowarzyszeniem Miłosierdzia im. Wincentego a Paulo, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi przedsiębiorcami, mieszkańcami oraz wolontariuszami co roku organizuje Wigilię Miejską dla osób samotnych i potrzebujących.

Warto wiedzieć:
Księży Misjonarzy sprowadzono do naszego miasta w 1923 roku w celu zorganizowania szkoły i świątyni dla mieszkańców Bielaw, które niedawno stały się częścią Bydgoszczy. Początkowo świątynia miała znaleźć się w okolicy dzisiejszego Urzędu Stanu Cywilnego na Sielance, ale władze wyznaczyły większą parcelę. Rok później rozpoczęły się prace przy budowie kościoła i Domu Zgromadzenia według projektu Adama Ballenstedta. Dnia 24 kwietnia 1924 roku ks. Kardynał Edmund Dalbor erygował parafię św. Wincentego a Paulo, razem ze wspólnotami Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Trójcy i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bazylika stała się od razu ostoją polskości. W Domu Zgromadzenia (skrzydła bazyliki) funkcjonowało jedno z lepszych, prywatnych gimnazjum dla chłopców. 5 września 1939 roku Niemcy zajęli Dom Zgromadzenia. W czasie II wojny światowej przeznaczono obiekt na magazyn. Opuszczający miasto Niemcy podpali kościół, który według świadków palił się trzy dni. W trakcie wkroczenia wojsk radzieckich poważnie uszkodzona została kopuła. 27 maja 1945 roku w uszkodzonym kościele zaczęto odprawiać msze św. Położono prowizoryczny dach, a otwór szczytowy kopuły zamknięto latarnią i krzyżem. W 1962 roku ruszyło odbudowywanie kościoła według koncepcji architekta prof. Wiktora Zina, którą można do dzisiaj oglądać. 22 maja 1980 kard. Stefan Wyszyński konsekrował kościół, a w 1997 roku Jan Paweł II podniósł rangę świątyni do Bazyliki mniejszej. W tymże roku, po tynkowaniu budynku, oficjalnie zakończono jego budowę.