logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ażury, kostka i geokraty na kolejnych ulicach




Zlecamy utwardzenie kolejnych ulic. Ekokostka układana będzie m.in. na ul. Saskiej w Starym Fordonie, Piaśnickiej na Czyżkówku oraz łączniku ul. Spółdzielczej i Pionierów w Łęgnowie. Zadania do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.


W Starym Fordonie twardą, równą nawierzchnię zyska ulica Saska. W pierwszej kolejności ażury układane mają być na 140-metrowym odcinku od ul. Góralskiej do Warneńczyka. Będzie to kontynuacja drogowych zadań na tym osiedlu, które zostały zrealizowane w poprzednich latach. Wcześniej m.in. dzięki BBO utwardzono m.in. ul. Targowisko, Przy Bóżnicy, Celną, Korzeniowskiego i Piekary. Skrzyżowania ulic  będą wykonane z kostki. Część ulic dedykowana pieszym również wyłożona zostanie kostką betonową. W ramach opcji drogowcy uwzględniają też rozszerzenie zadania o 60-metrowy odcinek od ul. Warneńczyka do ul. Topazowej i wykonanie tam dodatkowych miejsc postojowych ustabilizowanych geokratą.

W Łęgnowie planowane jest natomiast utwardzenie łącznika pomiędzy ulicami Spółdzielczą i Pionierów o długości około 130 metrów. Wcześniej Bydgoski Budżet Obywatelski pomógł przebudować fragmenty ul. Okólnej.  Z kolei na Czyżkówku twardą nawierzchnię zyska 100-metrowa ulica Piaśnicka.  

Technologia utwardzania ulic płytami ażurowymi stosowana jest głównie na terenach o dużej przepuszczalności gruntu, w miejscach nienarażonych na częste przejazdy pojazdów ciężarowych. Wybrane ulice spełniają te warunki. Inwestycje realizowane są w standardach, wypracowanych przy wcześniejszych zadaniach. Płyty zawsze stabilizowane są opornikami betonowymi, a część utwardzanej ulicy dedykowaną pieszym wykładana będzie kostką betonową.

Obecnie trwa postępowanie zmierzające do wyboru wykonawców tych zadań. Po podpisaniu umowy prace zostaną zrealizowane w ciągu ok. 2 miesięcy. Zadania do realizacji wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Warto wiedzieć

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. 30 czerwca zakończyło się zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Zgłoszono ponad 900 zadań. To rekord w historii tego programu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. Głosowanie rozpocznie się 4 listopada.