logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Akademia Muzyczna zainaugurowała nowy rok akademicki




W Sali koncertowej przy ul. Gdańskiej rok akademicki 2024/25 zainaugurowała we wtorek (8 października br.) Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego. Po części oficjalnej goście wysłuchali koncertu Musica Parlante. W uroczystości wziął udział m.in. Prezydent Rafał Bruski i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.


Akademia Muzyczna im Feliksa Nowowiejskiego kształci 634 studentów w ramach 4 wydziałów: Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Wydziału Instrumentalnego, Wokalno-Aktorskiego oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. Uczelnia oprowadzi również studia podyplomowe (w zakresie studiów instrumentalistyki, wokalistyki, pedagogicznych oraz chórmistrzostwa i emisji głosu) i Szkołę Doktorską (kompozycja, teoria muzyki, reżyseria dźwięku, instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura oraz jazz i muzyka estradowa). Rektorem Akademii jest prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska (2024-2028).

Nowy kampus rośnie w oczach 
Przy ul. Kamiennej trwają zaawansowane prace nad nowym kampusem Akademii Muzycznej. Zakończyły się już prace nad jego konstrukcją oraz elewacją.Główna część kampusu ma 29 metrów wysokości i 23 tyś. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Nowy gmach będzie się składał z 644 pomieszczeń a jego sercem będą 4 sale koncertowe – symfoniczną (z kolebkowym sufitem wyłożonym klinkierową cegłą), kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Elewacja od strony ulicy Kamiennej jest  wykonana z jasnoszarej ręcznie formowanej cegły. To trwały i ekologiczny materiał i zarazem nawiązanie do funkcjonującej niegdyś w tym rejonie miasta cegielni.  Cegła została też zastosowana  na 3-kondygnacyjnej „zwyżce” od strony glinianki. Cegły dodatkowo podkreślają pionowe podziały gmachu. Warto dodać, że każda z nich jest nieznacznie przesunięta tworząc efekt fali widoczny na całej elewacji. Dolne partie elewacji od strony południowej są w większości przeszklone. Nowy kampus będzie budynkiem pasywnym, zasilanym w ciepło i chłód poprzez gruntowe pompy ciepła. Energię elektryczną wytworzą również panele fotowoltaiczne. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w urządzenia z wysokosprawnym odzyskiem ciepła. Obiekt w trakcie swojego funkcjonowania będzie minimalizował wpływ na środowisko naturalne. Cały kampus zajmie powierzchnię około 3 hektarów. Centralnym punktem uczelnianego parku stanie się zrewitalizowany staw. Rozpoczęły się już prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół gmachu i zbiornika. Do nowego gmachu Akademii Muzycznej przeniesiona zostanie działalność uczelni, zlokalizowana do tej pory w ośmiu budynkach na terenie Bydgoszczy. 

Prace budowlane o wartości prawie 400 mln zł wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się na przełomie 2025/26 r. Generalnym wykonawcą jest Unibep S.A. Inwestycja od początku jest  wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy. Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie  przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę  Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Miasto wykona również niezbędne drogi dojazdowe. Wkrótce ZDMiKP ogłosi przetarg uwzględniający m.in. konieczność remediacji gruntu pod drogami. 

Warto wiedzieć: 
Budynek zaprojektowany przez pracownię Plus3Architekci jest bardzo efektowny. Ceglana elewacja od strony ul Kamiennej będzie tworzyć efekt fali – specjalnie po to każda z jasnych cegieł ją tworzących jest przestawiona od kolejnej o jeden stopień. Z daleka wygląda jak poruszająca się jasna fala. Jest też i druga, szklana fasada od strony glinianki stworzona z dwóch różnych odcieni szkła: jaśniejszym i ciemniejszym. Tafle są tak ułożone, aby przypominały klawiaturę fortepianu z jego czarnymi i białymi klawiszami. Obie elewacje będą podświetlane.
Niezwykle skomplikowaną częścią bydgoskiego projektu, którą należało wykonać w modelu 3D, jest elewacji wraz z fasadą aluminiową. Ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji. Z uwagi na fakt, że krajowi dostawcy systemów aluminiowych nie posiadają odpowiednich dokumentów oraz badań, które umożliwiałby realizację fasady zgodnie z wytycznymi projektu, konieczne stało się przeprowadzenie dodatkowych analiz w akredytowanych laboratoriach w Niemczech lub Szwajcarii.