Drogowa część inwestycji realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Ten sam wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej, pozwoleń i wykonanie robót drogowych. Przetarg na to zadanie został ogłoszony przez ZDMIKP w listopadzie. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy czas realizacji całego przedsięwzięcia wstępnie szacowany jest na okres od 12 do 15 miesięcy.
Równocześnie prowadzona będzie remediacja terenu pod drogami. Po wojnie teren dawnego wyrobiska gliny był wykorzystywany do składowania odpadów. Remediacja polegać będzie na kontrolowanym usunięciu gruntu do projektowanej głębokości poprzez wywóz oraz przetworzenie odpadu w instalacjach u uprawnionego odbiorcy. Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska po zakończonych pracach przeprowadzone zostaną także badania kontrolne.
Jak dojedziemy do kampusu?
Nowoprojektowany układ drogowy mają tworzyć mają dwie nowe ulice:
- ulica prof. Jerzego Godziszewskiego o łamanym przebiegu i łącznej długości około 500 metrów zapewniająca bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii, a także połączenie z ulicą Kamienną na wysokości budynku ENEA.
- nowa ulica prostopadła do Gdańskiej przebiegająca po północnej stronie boiska Szkoły
Będą to ulice kategorii gminnej i klasy funkcjonalnej dojazdowej. Wzdłuż obu ulic planowane są zatoki do parkowania (prostopadłego względem osi jezdni). Na Kamiennej zaplanowano prawoskręt dla pojazdów wjeżdżających na nową ulicę. Wyjazd na Kamienną możliwy ma być tylko w prawą stronę.
Co jeszcze się zmieni?
Przebudowane zostaną krótkie odcinki istniejących chodników i dróg rowerowych wzdłuż ul. Kamiennej. Uwzględniając prestiżowy charakter przyszłej ulicy przy kampusie projektant zaproponował zróżnicowanie materiałów nawierzchniowych, podkreślających odmienne funkcje poszczególnych elementów ulicy (jezdnie bitumiczne , opaski z kostki płukanej, chodniki z płyt betonowych, miejsca postojowe z kostki). Przewidziano nasadzenie pojedynczych szpalerów drzew wzdłuż obu projektowanych ulic. Drzewa będą wkomponowane w pasy parkingowe, które specjalnie w tym celu podzielono na segmenty. Warto podkreślić, że zgodnie z wnioskami mieszkańców ZDMIKP wystąpił do Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz do Rady Estetyki Miasta Bydgoszczy w celu konsultacji projektu. Zalecenia obu organów np. sposób układania chodnikowych płyt i materiały zostaną uwzględnione w projekcie budowlanym. Zależy nam, by rewitalizowaną część Śródmieścia z nowym kampusem wyróżniała wysoka estetyka.
Warto wiedzieć
Nowy 8-kondygnacyjny gmach kampusu Akademii Muzycznej pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Prace budowlane mają zakończyć się w przyszłym roku. Inwestycja od początku jest wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy. Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Więcej informacji o zaawansowaniu prac znajduje się w Raporcie nr 14.