Podczas mszy świętej zebrani w kościele garnizonowym p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju modlili się w intencji Ojczyzny oraz za tych, którzy oddali za nią życie. W mszy uczestniczyli przedstawiciele związków kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, mieszkańcy. Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego reprezentował zastępca, Mirosław Kozłowicz.
Dalsza część obchodów rocznicy wybuchu powstania odbyła się – jak zawsze – na skwerze u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, gdzie znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie również uroczystość rozpoczęła się o godz. „W” – wtedy to w całym mieście uruchomione zostały syreny alarmowe. Chwilą ciszy, pełną zadumy, uczczono pamięć poległych.
Pod pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli kombatanci, harcerze, władze państwowe i samorządowe, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, reprezentowała zastępca, Anna Mackiewicz.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. Do walki stanęło ok. 50 tys. powstańców. Dysponowali skromnym arsenałem broni i amunicji – w praktyce uzbrojony był co 10 powstaniec. Walki – przewidziane na kilka dni – trwały w sumie 63 dni. 2 października działania zbrojne zostały przerwane, dzień później podpisana została decyzja o zawieszeniu broni. Powstanie Warszawskie było największym zbrojnym zrywem niepodległościowym w historii II wojny światowej, ale również najbardziej krwawym – śmierć poniosło ok. 16 tys. powstańców i – wg różnych szacunków – od 150 do 200 tys. osób cywilnych.