Ustanowienie roku 2025 - Bydgoskim Rokiem Muzyki jest wyrazem uznania dla bogatego dziedzictwa muzycznego miasta oraz jego współczesnych osiągnięć. Muzyka w Bydgoszczy jest nie tylko formą wyrażania twórczości, ale także sposobem budowania tożsamości i wspólnoty mieszkańców. Bydgoski Rok Muzyki to naturalny krok w umocnieniu muzycznego potencjału miasta. Obchody będą nie tylko promocją lokalnej sceny muzycznej, ale także impulsem do rozwoju oferty muzycznej skierowanej do wszystkich grup wiekowych i społecznych, umacniając wspólnotę mieszkańców wokół wartości – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Bydgoszczy.
Bydgoszcz, jedno z największych i najszybciej rozwijających się polskich miast, od wieków pełni rolę ważnego ośrodka przemysłowego oraz kulturalnego. Brda, Wisła oraz Kanał Bydgoski, które łączą miasto, odgrywają kluczową rolę w jego historii i rozwoju. Dziś malownicze nabrzeża oraz rozbudowana infrastruktura przyciągają mieszkańców i artystów, stając się naturalnym tłem dla licznych inicjatyw kulturalnych, zwłaszcza muzycznych.
Bydgoszcz to raj dla miłośników muzyki. W naszym mieście organizowane są prestiżowe wydarzenia, m.in. Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. A Rubinsteina, Bydgoszcz Jazz Festival, Bydgoska Akademia Jazzu, Bydgoska Scena Barokowa, Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”, Fonomo Music & Film Festival, Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy, Rzeka Muzyki, Kanał Kultura, Ogólnopolski Konkurs a Cappella Dzieci i Młodzieży i inne.
Rok 2025 będzie również szczególny dla Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina, który obchodzi 100-lecie działalności. Jubileusz będzie nie tylko okazją do uczczenia roli placówki w edukacji artystycznej, ale również promocją Bydgoszczy jako Muzycznego Miasta, wzbogacając jego dziedzictwo.
W Bydgoszczy trwają inwestycje infrastrukturalne: Opera Nova zyska „czwarty krąg” z nowoczesną salą kameralną na 500 miejsc oraz salą kinową, a Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego nowy kampus z czterema salami koncertowymi, salami dydaktycznymi oraz domem studenta.
Sławą cieszy się znakomita akustyka sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego, gdzie odbywają się koncerty obu zespołów artystycznych tej cenionej w kraju i zagranicą instytucji, z udziałem najwybitniejszych dyrygentów i solistów z całego świata, gdzie od 62 lat organizowany jest Bydgoski Festiwal Muzyczny. Filharmonia jest również miejscem ekspozycji unikatowych gobelinów, rzeźby kameralnej oraz malarstwa i grafiki o tematyce muzycznej autorstwa najsłynniejszych polskich twórców XX i XXI wieku. Z kolei Opera Nova nad Brdą przyciąga wybitnych solistów z całego świata, a jej Bydgoski Festiwal Operowy, największy tego typu przegląd w Polsce, prezentuje szeroki wachlarz muzyki operowej, operetkowej, musicalowej oraz baletowej. Miejskie Centrum Kultury również realizuje ambitne projekty z zakresu muzyki, wspierając zrównoważony rozwój.
W Bydgoszczy działa jedyna w regionie Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego. Od 1974 roku (w obecnym kształcie od 1981 r.) kształci instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów, kompozytorów, teoretyków, pedagogów, reżyserów dźwiękowych, aranżerów i animatorów kultury. Absolwentami uczelni są wybitni muzycy – uczelnia słynie przede wszystkim z wirtuozów fortepianu, m.in.: Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Pawła Wakarecego, finalisty XVI edycji tegoż konkursu, Krzysztofa Książka, laureata II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (2015) czy Krzysztofa Herdzina, jednego z najbardziej znanych pianistów, kompozytorów i jazzmanów w Polsce. Bydgoska Akademia przyciąga studentów także doskonałą kadrą pedagogiczną, w tym m.in. Katarzyną Popową-Zydroń (fortepian), Piotrem Biskupskim (perkusja) czy samym Rafałem Blechaczem.
W Bydgoszczy działa Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina, a ofertę edukacji muzycznej uzupełniają prywatne szkoły muzyczne oraz liczne zajęcia i programy prowadzone przez instytucje kultury w mieście: Miejskie Centrum Kultury, Pałac Młodzieży, Młodzieżowe Domy Kultury oraz Muzyczny Integracyjny Uniwersytet Muzyczny. Zajęcia edukacyjne prowadzi także Filharmonia Pomorska, która pochwalić się może cenionymi cyklami „Od brzuszka do uszka maluszka”, „Akademia Wiolimisia”, „Orchestra 4 Young”. Po kilkuletniej przerwie do naszego miasta powracają Bydgoskie Impresje Muzyczne, czyli Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży – już po raz 43. odbędzie się w 2025 roku ten wyjątkowy festiwal muzyczny organizowany od 1977 roku przez Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „PAŁAC”.
Wspomnimy również Andrzeja Szwalbego, założyciela i wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, który odegrał kluczową rolę w rozwoju życia muzycznego i kulturalnego Bydgoszczy. Swoim zapałem, dalekowzrocznością i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne, muzyczne i naukowe miasta. Dzięki jego staraniom, Bydgoszcz stała się ważnym ośrodkiem muzycznym w Polsce. Dzieło to rozwijała też Eleonora Harendarska. Za swoje osiągnięcia uhonorowani oni zostali tytułami Honorowego Obywatela Bydgoszczy.
W Bydgoszczy działa także 30 chórów i orkiestr zawodowych, akademickich i szkolnych, męskich, żeńskich, mieszanych, dziecięcych i kościelnych, a najstarsze Towarzystwo Śpiewu „Halka” ma 141 lat.