O tym, że Bydgoszczy ponownie znajdzie się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej zdecydowano podczas konferencji pokojowej w Wersalu. Już w listopadzie 1918 roku w mieście powołana została Polska Rada Ludowa. Na jej czele stanął dr Jan Biziel. W jej składzie byli m.in. Melchior Wierzbicki i Jan Teska wydawca "Dziennika Bydgoskiego".
Dokładnie 105. lat temu 17 stycznia 1920 roku w mieście doszło do starć. Grupa żołnierzy niemieckiej paramilitarnej formacji Grenzschutz niszczyła maszty przygotowane na powitanie wojsk polskich. Doszło do starć z Polakami. Nie zatrzymało to przygotowań do powitania wojsk polskich. Koordynował je Podkomisariat Naczelnej Rady Ludowej, który miał siedzibę w Hotelu pod Orłem przy ul. Gdańskiej. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło dwa dni później. 19 stycznia o godz. 18 w sali posiedzeń bydgoskiego ratusza zebrali się burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolff, a także miejscy radni. Polskiej delegacji przewodniczył delegat rządu polskiego Jan Maciaszek wyznaczony na stanowisko komisarycznego prezydenta miasta. Ustępujący burmistrz przekazał symboliczne klucze do miasta. Dzień później rano Bydgoszczy opuściły ostatnie jednostki Grenzschutzu. Rozpoczęło się oczekiwanie.
20 stycznia 1920 r. o godz. 10.40 na Stary Rynek, przy wiwacie bydgoszczan, wjechał patrol konny 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Chwilę później w mieście pojawili się prowadzeni przez ppłk. Wiktora Butlera saperzy, a następnie żołnierze 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jednym z oddziałów, który pojawi się tego dnia na Starym Rynku był 6. Pułk Strzelców Wielkopolskich, którym dowodził mjr. Bernard Śliwiński, późniejszy prezydent Bydgoszczy. Bydgoskie ulice wypełniły się radującymi się Polakami.
W 105. rocznicę tamtych wydarzeń zapraszamy do świętowania. W piątek (17.01) o godz. 19 na barce Lemara odbędzie się potańcówka kostiumowa (więcej TUTAJ).
Oficjalne uroczystości odbędą sie w poniedziałek, 20 stycznia. O godz. 11 złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, o 11:30 na Starym Rynku pod tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.
To on 22 stycznia 1920 r. przybył do Bydgoszczy i ogłosił, że "Bydgoszcz odtąd znajdować się będzie pod ochroną oręża polskiego, a w imieniu Naczelnika Państwa i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jako najstarszy wojskowy ogłasza ją za przyłączoną do Polski".
W najbliższy poniedziałek (20.01) po Mszy Świętej (godz. 12) w Katedrze Bydgoskiej rozpoczną się (ok. godz. 13) uroczystości patriotyczne na Starym Rynku. Zapraszamy bydgoszczanki i bydgoszczan do wspólnego świętowania tej radosnej rocznicy.