Międzynarodowy Szczyt Miast i Regionów w Kijowie

W czwartek 20 kwietnia 2023 r. w Kijowie odbył się Międzynarodowy Szczyt Miast i Regionów „Partnerstwo dla zwycięstwa”. To kongres europejskich samorządowców zorganizowany pod patronatem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i z jego udziałem.

W międzynarodowym szczycie wspólnot i regionów, zorganizowanym przez Ukraiński Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych, uczestniczyli burmistrzowie i przewodniczący regionów z całego świata, członkowie ukraińskiego rządu oraz przedstawiciele ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorców i ośrodków analitycznych. W szczycie wziął udział prezydent Rafał Bruski oraz merowie naszych miast partnerskich w Ukrainie - Anatolii Bondarenko, mer Czerkas oraz Vitalii Maletskyi, mer Krzemieńczuka.

Na szczycie – zwołanym pod hasłem „Partnerstwo dla Zwycięstwa” – przyjęto deklarację określającą główne obszary, w których doświadczenie partnerów międzynarodowych może pomóc miejskim i regionalnym administracjom w Ukrainie; są to m.in. takie dziedziny jak: administracja publiczna, energia, gospodarka odpadami, infrastruktura biznesowa, gospodarka cyfrowa, technologia, kultura, sport i turystyka. Członkowie KR-u mówili o systemie zarządzania odbudową, synergii między zainteresowanymi podmiotami, planowaniu z myślą o zrównoważonym rozwoju, inwestycjach i rozwijaniu partnerstw publiczno-prywatnych oraz o kulturze jako środku wspierania powojennej odbudowy kapitału ludzkiego.