Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej 2023

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej odbywał się w Bydgoszczy w dniach 18-19.05.2023r. Oprócz sympatyków kultury węgierskiej z naszego miasta, udział w Festiwalu wzięli również uczniowie z międzynarodowej społeczności ze szkoły International School of Bydgoszcz. Festiwal uświetniła wizyta Pani Ambasador Węgier w Polsce, Pani Konsul oraz dyrektora Instytutu Kultury Węgierskiej przy Ambasadzie Węgier w Warszawie. W wydarzeniach aktywnie uczestniczył konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek A. Pietrzak.

Festiwalowy dzień pierwszy stanowiły aktywności przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej oraz specjalnie zorganizowanym zwiedzaniu miasta połączonym z zabawami edukacyjnymi, integrującymi międzynarodową młodzież. Młodzi ludzie wzięli także udział w prezentacji historii Bydgoszczy i związków Węgier i Bydgoszczy.

W Młynach Rothera dzieci i młodzież wzięły udział w prezentacji historii Bydgoszczy i związków Węgier i Bydgoszczy. Kolejnym punktem było spotkanie z Panią Ambasador i działania edukacyjne. Uczestnicy mieli okazję poznać hungarika, zapoznali się z kulturą węgierską, flagą i znaczeniem kolorów, herbem, symbolami: od kostki Rubika po gulasz węgierski i rasy psów.  Prezentacja obejmowała także informacje o pracy ambasady, konsula i roli dyplomacji.

Ważnym wydarzeniem podczas Festiwalu było spotkanie gości węgierskich, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli dowództwa JFTC NATO, ludzi nauki i kultury, przedstawicieli biznesu z sympatykami Węgier. Program spotkania, oprócz części oficjalnej, prezentacji wina Bydgostia Consular, objął także prelekcję „Polacy i Węgrzy. Braterstwo wbrew historii” autorstwa Pawła Stachowiaka, wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W części artystycznej bydgoski muzyk Julian Prus zaprezentował recital łączący muzyką polską i węgierską. Kultura reprezentowana była jako wystawa malarstwa Iwony Adamczewskiej inspirowana polskimi i węgierskimi elementami. Podsumowaniem była degustacja potraw węgierskich oraz dyskusja na temat współpracy międzynarodowej.