logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Deszczówka niejedno ma imię



Czy wiesz, że woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć bardziej ekologicznie i oszczędniej? Jeśli planujesz zamontować w swoim ogródku przydomowy zbiornik wykorzystujący wody opadowe, skorzystaj z kalkulatora, który oszacuje niezbędną objętość zbiornika.

Wykorzystując deszczówkę zachowujemy naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność oraz dostosowujemy się do zmian klimatycznych. Budując ogrody deszczowe zbieramy wodę z powierzchni, która stopniowo wchłania się do gruntu. Ogród deszczowy zapobiega obniżaniu się poziomu wód gruntowych i lokalnym podtopieniom, a także pozwala ograniczyć wydatki gospodarstw domowych.

Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotował darmowy kalkulator, który pozwala obliczyć optymalną wielkość zbiornika retencyjnego.  To również doskonały program dla projektantów indywidualnych oraz biur projektowych, które projektują większe zbiorniki retencyjne czy zbiorniki infiltracyjne. Kalkulator jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy jedynie założyć darmowe konto i zalogować się. Kalkulator znajduje się na stronie: https://kalkulatory.mwik.bydgoszcz.pl

Po wskazaniu lokalizacji, kalkulator zapyta nas, w jakim celu chcemy zbierać deszczówkę, Warto wiedzieć, że zebrana woda opadowa może służyć do podlewania ogrodu, prania, spłukiwania toalet oraz mycia gospodarczego. Kolejnym krokiem będzie podanie powierzchni dachu i ogrodu. Jeśli nie znamy dokładnych liczb, możemy zaznaczyć powierzchnię dachu lub ogrodu na wyświetlającej się obok mapie satelitarnej. Kalkulator zapyta nas także o częstotliwość podlewania naszych roślin w ogrodzie i liczbę osób w gospodarstwie domowym

Po tych kilku krokach otrzymamy informację o sugerowanej objętości zbiornika retencyjnego, średniej ilości zaoszczędzonej wody w danym roku, czy występującej w danej lokalizacji liczbie opadów.

Dlaczego rozmiar zbiornika na deszczówkę ma znaczenie?

Instalacja zbiornika o objętości większej od sugerowanej będzie wiązać się z wyższymi kosztami, które nie będą rekompensowane przez istotne zwiększenie objętości dostępnych do wykorzystania wód opadowych. Instalacja zbyt dużych zbiorników jest też niezalecana z uwagi na jakość magazynowanych wód. Zaleca się, aby wody opadowe nie były magazynowane w zbiorniku przez czas dłuższy od 2-3 tygodni.


Katalog zielono-niebieskich rozwiązań dla bydgoszczan

W katalogu znajdziemy 20 najbardziej przydatnych rozwiązań retencji i gospodarowania wodami opadowymi, które z powodzeniem mogą być stosowane w Bydgoszczy: od rozwiązań przydomowych, ogrodów deszczowych, przez muldy chłonne, skrzynki rozsączające, stawy hydrofitowe aż po zbiorniki powierzchniowe i podziemne. Więcej informacji na stronie MWIK.

Oszczędzanie wody - międzynarodowy problem

Bydgoszcz uczestniczy w międzynarodowym projekcie City Water Circles, który ma na celu promowanie ponownego wykorzystania lokalnych zasobów wodnych w celu zmniejszenia zużycia wody. W ramach projektu chcemy poznać opinię i wiedzę mieszkańców na temat racjonalnego wykorzystywania wody oraz wykorzystywania deszczówki. Partnerzy (miasta, przedsiębiorstwa wodociągowe, NGO) z sześciu krajów łączą siły, aby stworzyć bazę wiedzy na temat gospodarki wodnej w obiegu miejskim i wspólnie z lokalnymi interesariuszami opracować zestaw innowacyjnych metod i narzędzi przydatnych w całej Europie Środkowej. Partnerzy zademonstrują rozwiązania pilotażowe, opracują lokalne strategie, plany działania i  zalecenia polityczne dla decydentów. To pierwszy  międzynarodowy projekt Miasta o tematyce związanej z wykorzystaniem wody. Więcej o projekcie znajduje się TUTAJ.