European Local ENergy Assistance

Miasto Bydgoszcz pozyskało dofinansowanie w wysokości 2,5 mln € z inicjatywy ELENA (European Local ENergy Assistance) w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 na realizację projektu pn. „BYDGOSZCZ ENERGY – program zwiększenia efektywności energetycznej budynków i oświetlenia publicznego w Bydgoszczy”.

Planowany program inwestycyjny obejmie dwa obszary:

1)  głęboką termomodernizację 59 budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem OZE i Systemem Zarządzania Energią Budynku (BEMS) oraz

2) kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego na terenie miasta.

Każdy z obszarów inwestycji będzie miał ogromny wpływ na oszczędność energii, poprawę stanu środowiska i znaczne ograniczenie emisji CO2.

Dofinansowanie pozyskane z inicjatywy ELENA da Miastu możliwość optymalnego projektowania inwestycji z zakresu głębokiej modernizacji energetycznej (każdy obiekt indywidualnie) i modernizacji oświetlenia publicznego w sposób profesjonalny, oszczędny i czasowy.

Wsparcie jest udzielane na cały etap przygotowawczy inwestycji tj. od dokumentacji projektowej aż po decyzje administracyjne, pozwolenia i ostatecznie - ogłoszenie przetargów na roboty budowlane. Projekt sfinansuje m.in. dokumentację projektową, techniczną, audyty, doradztwo w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego, wynagrodzenia pracowników i ekspertów zewnętrznych.

Wartością dodaną będzie zdobyte doświadczenie. Miasto Bydgoszcz korzystając z ELENY umocni własny potencjał umożliwiający w przyszłości kontynuację działań zwiększających efektywność energetyczną.