Stypendia dla twórców i animatorów kultury przyznane

Mają pomysł na książkę, wydarzenie muzyczne, plener czy wystawę - przyznaliśmy stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Stypendia trafią do 42 artystów. We względu na pandemię, odstąpiliśmy od tradycyjnego spotkania prezydenta z laureatami.

Stypendia przeznaczone są na przedsięwzięcia realizowane od 1 września do 31 grudnia 2020 roku. Łączna pula środków wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Wśród nich znajdą się projekty muzyczne, wydawnicze, z zakresu sztuk wizualnych i międzynarodowe. Pełna lista stypendystów razem z projektami, które zamierzają zrealizować znajduje się TUTAJ.

W III edycji konkursu stypendialnego indywidualni twórcy i animatorzy kultury ubiegali się o środki finansowe na realizację 82 projektów.
Wnioski rozpatrywała, powołana zarządzeniem Prezydenta Komisja stypendialna w składzie:
•    dr Marek Chamot  prof. WSG – przewodniczący Komisji
•    Patrycja Jankowska - przedstawiciel Obywatelskiej Rady Kultury
•    Magdalena Zdończyk – dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej.

Komisja stypendialna rozpatruje wnioski o przyznanie stypendium i dokonuje ich oceny kierując się w szczególności kryteriami:
•    znaczenie przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej
•    walory promocyjne
•    zasięg oddziaływania
•    oryginalność pomysłu
•    dotychczasowe osiągnięcia stypendysty
•    racjonalność kalkulacji kosztów
•    trwałość rezultatu
•    wzbogacenie oferty kulturalnej miasta

Stypendia są przyznawane osobom indywidualnym lub grupie osób na konkretne przedsięwzięcia, projekty artystyczne i twórcze odbywające się w Polsce lub za granicą. Stypendia przyznawane są w kwocie do 6000 złotych na projekty realizowane w kraju lub do 15 000 złotych na projekty realizowane poza jego granicami.

W ramach III edycji konkursu stypendialnego na 2020 rok są stypendia na projekty muzyczne (16 przedsięwzięć), przedsięwzięcia wydawnicze (11 propozycji), stypendia z zakresu sztuk wizualnych, edukacji artystycznej oraz animacji kulturowej (14 projektów) i z zakresu udziału bydgoskich twórców w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach artystycznych oraz współpracy międzynarodowej (1 projekt).

W 2020 roku w budżecie Miasta na projekty stypendialne przeznaczano kwotę 310 000 złotych. Początkowo kwota do dyspozycji w III edycji konkursu wynosiła 108 500 złotych. Na wniosek Prezydenta, decyzją Rady Miasta, by wspomóc bydgoskie środowiska twórcze w związku z pandemią SARS-COV2 została zwiększona o 100 000 złotych.

Warto wiedzieć:

Łącznie na wsparcie projektów stypendialnych w latach 2012-2019 wydano z budżetu Miasta kwotę 3.525 975 złotych.
Stypendia przyznawane są od ośmiu lat tj. od 2012 roku w oparciu o Uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy.

W latach 2012-2019 z tej formy wsparcia  z budżetu Miasta dofinansowano 845 projektów zrealizowane przez 785 indywidualnych twórców i animatorów kultury.