logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Mnóstwo atrakcji w zabytkowym tramwaju
Skarby z minionych epok, najbardziej charakterystyczne budowle naszego miasta i zajęcia plastyczne z możliwością tworzenia pocztówek dla najmłodszych. Wszystko to w mini-muzeum, które zlokalizowane jest w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej 43.


Rok 2018 upływa w Bydgoszczy pod znakiem Dziedzictwa Przemysłowego. Jednym z działań, które towarzyszą obchodom jest Bydgoski Wehikuł Czasu. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się stary tramwaj, stojący przy ulicy Długiej 43. Pełni on rolę letniego punktu informacji turystycznej, ale w tym roku pełen jest dodatkowych atrakcji. W mini-muzeum pełno jest skarbów z minionych epok. Wehikuł Czasu nawiązuje do przemysłowej historii miasta oraz Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Całość projektu dopełniają najrozmaitsze sobotnie warsztaty, wszystkie związane zarówno z przemysłem i rzemiosłem jak i z dziejami miasta. Do tej pory odbyły się m.in. warsztaty z fotografii otworkowej, tworzenia wakacyjnych opowieści, zajęcia związane z historią drukarską, a także warsztaty rękodzieła. Uczestnicy pierwszych zajęć mogli zapoznać się z fenomenem camera obscura oraz wykonać zdjęcie przy pomocy zwykłej puszki. Samodzielnie wykonane, a następnie wywołane zdjęcie to fantastyczna pamiątka. Natomiast w czasie warsztatów rękodzieła powstały piękne broszki, zawieszki i pocztówki, wszystkie z bydgoskimi motywami.

W każdą letnią sobotę lipca można wziąć udział w najróżniejszych warsztatach. Zapraszamy na następujące zajęcia:

14.07.2018, sobota, godz. 10:00 – 10:45, 11:00 – 11:45, 12:00 – 12:45; wstęp 2 zł, zapisy w Starym Tramwaju, obowiązuje kolejność zgłoszeń, każdorazowo zapraszamy 10 osób

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - „Jak Bydgoszcz budowano?”
Tematem warsztatów będą najbardziej charakterystyczne budowle naszego miasta. Młodzi uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę bydgoskiego budowniczego lub inżyniera. Powstaną ciekawe i atrakcyjne przestrzenne projekty architektoniczne.

21.07.2018, sobota, godz. 10:00 – 10:45, 11:00 – 11:45, 12:00 – 12:45; wstęp 2 zł, zapisy w Starym Tramwaju, obowiązuje kolejność zgłoszeń, każdorazowo zapraszamy 10 osób

Otwarta Pracownia Sitodruku, Katarzyna Kowalczyk - Warsztaty "Pocztówka z Bydgoszczy"
Warsztaty plastyczne dla najmłodszych - podczas spotkania uczestnicy stworzą własne pocztówki z Bydgoszczy, które będą mogli wysłać do swoich najbliższych.

28.07.2018, sobota, godz. 10:00 – 10:45, 11:00 – 11:45, 12:00 – 12:45; wstęp 2 zł, zapisy w Starym Tramwaju, obowiązuje kolejność zgłoszeń, każdorazowo zapraszamy 10 osób

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego – „Bydgoszczanie w podróży. Przysmaki”
Zajęcia przybliżą uczestnikom informacje na temat tego jak dawni mieszkańcy Bydgoszczy przemieszczali się oraz jakie przysmaki mogli ze sobą zabrać w podróż. W czasie spotkania każdy przygotuje i zapakuje podróżną „walizkę”.