logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście (24-26.06)
Ostatni weekend czerwca upłynie pod znakiem wody. Wraca Ster na Bydgoszcz! Poza tym możemy zwiedzać różne zakamarki miasta biorąc udział w organizowanych wycieczkach krajoznawczych. To też ostatnia szansa na spotkanie z kulturą – część instytucji kultury kończy sezon artystyczny.


Wycieczki dla seniorów
24 czerwca, godz. 16:00 / Bydgoszcz

W ramach projektu Turystyczny Klub Seniora zapraszamy wszystkie osoby powyżej 60. roku życia na interesujące, krajoznawcze spacery po mieście, zupełnie za darmo. W najbliższy piątek zwiedzimy Bydgoskie Śródmieście. Wycieczki poprowadzi Piotr Weckwerth - doświadczony przewodnik i autor treści pojawiających się na blogu: Weckwerth - turystyka BEZ FILTRÓW. Uwaga, na wycieczki obowiązują zapisy - drogą mailową: fundacja.nadrzeka@gmail.com; telefonicznie: 884-002-977 lub przez wiadomość prywatną na Facebooku (Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki "Nad Rzeką"). Zapisując się, należy podać termin wycieczki. Liczba miejsc silnie ograniczona; decyduje kolejność zgłoszeń.

Literatura w Muzeum: wieczór z Joanną Hübner-Wojciechowską
24 czerwca, godz. 17:00 / Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4

Muzuem Okręgowe zaprasza na spotkanie z Joanną Hübner-Wojciechowską, autorką książki „Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów”. Podczas spotkania będziemy dyskutować na temat budowania kolekcji w oparciu o rodzinne pamiątki. Książka Joanny Hübner-Wojciechowskiej opowiada o rzeczach, które przetrwały na przekór historycznym zawieruchom, o przedmiotach bezpowrotnie utraconych, lecz których legenda jest żywa, a także o tych, które trwają nikomu niepotrzebne. Jest to także książka o ludziach, którzy odeszli, zostawiając swoje historie zapisane w urzędowych aktach, listach, dziennikach i notatkach. O pamięci z trudem odzyskiwanej i o zdjęciach wywołujących dziś ogromne wzruszenie.

Świętojańska potańcówka
24 czerwca, godz. 18:00 / Polana przy wiadukcie kolejowym, Wilczak

W ostatnich latach Stary Kanał Bydgoski stał się zieloną wizytówką miasta. Dzieje się tak za sprawą gruntownej rewitalizacji terenu, nowych nasadzeń zieleni i licznych wydarzeń kulturalnych. Na początku czerwca wrócił Kanał Kultura, który okazał się hitem i wzbudził zainteresowanie w całym mieście. Nie mniej interesująco zapowiadają się wydarzenia realizowane w ramach drugiego projektu BBO. W planach jest m.in.: świętojańska potańcówka z muzyką na żywo, która odbędzie się na dawnym placu tanecznym – polanie przy wiadukcie kolejowym (dojście od ul. Nakielskiej na wysokości ul. Trentowskiego). Uczestnicy zabawy będą mieli okazję zatańczyć na znanych z przeszłości „dechach”. To ukłon w stronę starszych mieszkańców i okazja dla młodych, aby poczuć atmosferę dawnych lat.

Symfoniczne zakończenie sezonu
24 czerwca, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska zaprasza na symfoniczne zakończenie sezonu, w 100. rocznicę powstania w Bydgoszczy Towarzystwa Muzycznego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Pawła Kapuły. Na fortepianie - Can Çakmur. Koncert poprowadzi sam dyrektor Filharmonii, Maciej Puto. W repertuarze usłyszymy utwory: Franz Liszt – II Koncert fortepianowy A-dur oraz Antonin Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70. Start 24 czerwca o godz. 19:00.

Balet: Alicja w Krainie Czarów
24, 25 i 26 czerwca / Opera Nova

65.sezon artystyczny w Operze Nova zakończą trzy przedstawienia baletu „Alicja w Krainie Czarów”,  w choreografii Roberta Bondary. W postać Alicji wcieli się Abigail Cockrell. Jako Walet Kier wystąpi Rafał Tandek. Białym Królikiem będzie Martin Kastl. Po raz pierwszy jako Królowa Kier - Arisa Suzuki, jako Kapelusznik- Martin Hammer, jako Marcowy Zając- Mariusz Kowalczyk. Orkiestrę Opery Nova prowadzić będą: Jacek Brzoznowski (w piątek i niedzielę) oraz Jagoda Brajewska (w sobotę). „Alicję w Krainie Czarów” obejrzymy 24 i 25 czerwca o godz. 19:00 oraz 26 czerwca o godz. 18:00.

Spektakl: Srebrny glob
24, 25 i 26 czerwca, godz. 19:00 / pawilon przy ul. Gdańskiej 47a

Srebrny glob to sztuka, która powstała na motywach powieści Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca". Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, na księżyc. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną  stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń. Spektakl „Srebrny glob" w reżyserii Michała Buszewicza przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami. Uwaga! W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Joga na trawie
25 czerwca, godz. 10:00 / Park Kochanowskiego

Stan Harmonii zaprasza mieszkańców do spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu. To już czwarta edycja cyklu zajęć Joga na trawie. Przez cały okres wakacji w Parku Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy odbywać się będą darmowe zajęcia Joga na trawie. Jest to wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli ze Stanu Harmonii. W najbliższą sobotę będziemy praktykować jogę ze Stenią Antosiak z Vinyasa Yoga. Ubierzcie się wygodnie, weźcie ze sobą kocyki, butelkę wody i dobry humor. To w zupełności wystarczy.

Zostań turystą w swoim mieście
25 czerwca, godz. 10:00 / Wyspa Młyńska

W te wakacje zostań turystą w swoim mieście! Wspólne poznawanie historii miasta, zwiedzanie zabytkowych obiektów, muzeów i spływy kajakowe - wszystko to czekać będzie na chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w akcji “Zostań turystą w swoim mieście”. Program 25 wydarzeń organizowanych pomiędzy 5 czerwca a 24. września jest całkowicie darmowy dla uczestników, dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pełen i aktualny program można znaleźć na Facebooku na profilu organizatora - Bydgoszcz do odkrycia. Wszystkie wydarzenia są darmowe natomiast na niektóre należy zapisać się wcześniej. W najbliższy piątek zapraszamy na kolejny spływ z cyklu. Tym razem będzie to trasa Wyspa Młyńska - Brdyujście - Zimne Wody.

Ster na Bydgoszcz
25-26 czerwca / Bydgoszcz

W sobotę i niedzielę Wyspą Młyńską zawładną wodniacy. Przez dwa dni festiwalu zapraszamy na koncerty szantowe i nie tylko, bezpłatne rejsy po Brdzie, spotkania z podróżnikami. Codziennie czekamy na Was w strefie wodnych aktywności. Wstęp jest wolny! Zaprasza miasto Bydgoszcz. Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.sternabydgoszcz.pl.

Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy
25 i 26 czerwca, godz. 12:30 / Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby odwiedzające Bydgoszcz, a także mieszkańców miasta na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Proponujemy dwie trasy: Poznaj Stare Miasto - w każdą sobotę, spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską lub Dookoła Śródmieścia  - w każdą niedzielę, spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Start o godz. 12.30 spod Bydgoskiego Centrum Informacji, Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz.

Kierunek wycieczka: Dzielnica muzyczna
25 czerwca, godz. 17:00 / przystanek tramwajowy przy siedzibie Radia PiK

W tym tygodniu Projekt Zabytek zaprasza w miejsce gdzie zawsze wszystko gra. To kawałek miasta z bogatą historią wielu instytucji. Podczas spaceru dowiemy się między innymi gdzie stoi pomnik Sienkiewicza, ile rzeźb znajduje się w parku Jana Kochanowskiego, czy od samego początku Filharmonia Pomorska miała stać w tym miejscu. Przewodnik na pewno opowie też wiele ciekawostek. Start o godz. 17.00. Miejsce zbiórki: Przystanek tramwajowy przy siedzibie radia PIK ul. Gdańska 48-50.

Z początkiem lata latawiec lata
25 czerwca, godz. 17:00 / Polana Różopole, Myślęcinek

Polska Telewizja Społeczna – Oddział w Bydgoszczy zaprasza na wspólne puszczanie latawców. W ten sposób razem przywitamy lato. Latawiec to najstarszy i najprostszy konstrukcyjnie przyrząd latający, znany od tysięcy lat. Kiedyś spełniał wielorakie funkcje; dziś kojarzy się głównie z zabawą. Ale puszczanie latawca ma też dużo korzyści – wspomaga rozwój koncentracji, spostrzegawczości i zdolności przewidywania, a poza tym to zastrzyk ogromnej dawki pozytywnej energii. To co? Namówiliśmy Was? Zbierajcie rodzinę, znajomych i zabierajcie się za tworzenie własnych latawców, a już w sobotę widzimy się na Różopolu, gdzie wspólnie będziemy je puszczać! Niech niebo zaroi się od tych kolorowych konstrukcji!

Z innej bajki: Ta straszna Miłość
25 czerwca, godz. 18:00 / Amfiteatr przy Spichrzach

W amfiteatrze przy Mostowej/Grodzkiej odbędzie się spektakularne plenerowe widowisko, które zachwyci bydgoszczan swoim rozmachem! Na teatr uliczny najwyższej klasy zaprasza Fundacja Kultury Pozytywka w ramach swojego przeglądu 'Z Innej Bajki', prezentującego spektrum sztuki teatralnej, która wychodzi poza ramy instytucji. W najbliższy weekend obejrzymy spektakl „Ta straszna Miłość” w wykonaniu duetu liryczno-makabrycznego – Mateusz Świstak z muzycznym wsparciem z Dna szuflady (Katowice). To spektakl, którego nie da się zapomnieć, dlatego na pewno nie można go przegapić! Wstęp wolny.

Odsłonięcie rzeźby i performance artysty
25 czerwca, godz. 18:00 / Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4

Różowy świat staje na głowie - czyli odsłonięcie rzeźby Sylwestra Ambroziaka wraz z performancem Artysty. Idea "Stojącej na głowie" symbolizuje odwrócenie pojęć we współczesnym dyskursie publicznym. Podobnie jak pozostałe rzeźby z cyklu „Laleczki”, dzieło to odnosi się do aktualnych problemów społeczno-politycznych. Ambroziaka w sztuce interesuje przede wszystkim człowiek i relacje międzyludzkie, syntetyczna forma i wyrazista, intensywna stylizacja. Uczynił z tego wyznacznik swojej indywidualnej drogi twórczej i wolności jako artysty.

Bydgoskie osiedla bez tajemnic – Osiedle Leśne
26 czerwca, godz. 10:00 / Osiedle Leśne

Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką” realizuje projekt pn. „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC”, w ramach którego w najbliższych tygodniach, zorganizowane zostaną jedyne w swoim rodzaju wycieczki po osiedlach mieszkaniowych w Bydgoszczy! Mniej i bardziej znane osiedlowe historie odkrywane będą razem z Piotrem Weckwerthem, autorem bloga Weckwerth - turystyka BEZ FILTRÓW. Zachęcamy do udziału w zwiedzeniu. W najbliższą niedzielę zwiedzimy Osiedle Leśne. Czas trwania wycieczki to ok. 2 godz. Jak się zapisać? Drogą mailową: fundacja.nadrzeka@gmail.com, telefonicznie: 884-002-977 lub przez Messengera (Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką”). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Udział w wycieczkach jest całkowicie bezpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Wystawa: Kwiatostany
Od 25 czerwca / Wieża Ciśnień

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w dawnym zbiorniku na wodę w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2. Od soboty 25 czerwca do niedzieli 31 lipca, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace uzdolnionej artystki Aleksandry Kucewicz-Wasilewskiej, na ekspozycji pt. „Kwiatostany”.