logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Grand Prix dla szwedzkiego filmu – 9 edycja Animocji zakończona
Szwedzka animacja "Min börda" / "The Burden" zdobyła Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy. O nagrodę walczyło 39 filmów z całego świata. Najlepszym polskim obrazem okazał się "25/25".


Podczas Animocji widzowie mogli obejrzeć najciekawsze filmy animowane z m. in. Argentyny, Japonii, czy Izraela. Międzynarodowe jury za najlepszy film festiwalu uznało szwedzką animację "Min börda" / "The Burden" / "Brzemię" w reżyserii Niki Lindroth von Bahr. Film otrzymał też Nagrodę Publiczności.

Zdobywca Grand Prix to animowany musical z apokalipsą w tle, podzielony na cztery odcinki dziejące się odpowiednio: w supermarkecie, hotelu, call center i restauracji. 

W swoim uzasadnieniu Jurorzy podkreślili, że ten satyryczny, animowany musical "poruszył ich swoim niekonwencjonalnym językiem filmowym i melancholijną, acz absurdalną atmosferą". Film zyskał już uznanie w świecie. Otrzymał główne nagrody na prestiżowych festiwalach w Toronto i Annecy, był też nominowany do nagród w Cannes.

Najlepszy Film Polski

Drugą główną nagrodą jest statuetka za Najlepszy Film Polski. Otrzymała ją animacja "25/25” zrealizowana przez duet Aga Jarząb i Maciek Bączyk. Tytuł filmu odwołuje się do, istniejącej od średniowiecza, tradycji numerowania kolejnych grafik z oryginalnej matrycy. Jednocześnie wskazuje na sekwencję 25 faz ruchu, przygotowaną z myślą o abstrakcyjnej animacji. Składające się z ogromnej ilości mikro-akcji rysunki, różnią się od siebie tylko drobnymi detalami. Unikalna jest też ścieżka dźwiękowa, łącząca field-recording z muzyką elektroniczną. 

Jurorzy tak uzasadnili swój wybór: "Statuetką dla najlepszego polskiego filmu nagradzamy niezależny, eksperymentalny, krótki metraż. Wciągające, fachowo animowane, przywodzące na myśl konstruktywizm, abstrakcyjne dzieło o doskonałej konstrukcji dźwiękowej".

Wyróżnienia i nagroda za dubbing

W głównym Konkursie Międzynarodowym przyznano też trzy specjalne wyróżnienia. Trafiły one do "Sounds Good" w reż. Sandera Joon'a z Estonii, "La Chute" / "The Fall" Borisa Labbé z Francji i "Egg" Martina Scarpelli, będący koprodukcją francusko-duńską.

Za Najlepszy Film Dziecięcy uznano animację "Hors Piste", zrealizowaną przez francuski zespół animatorów: Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert i Oscar Malet, Francja/France 2018, 6’01”

Podczas festiwalu wręczono też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych, którą odebrała Anna Apostolakis-Gluzińska. Laureatka jest jedną z największych gwiazd polskiego dubbingu. Na jej koncie znajduje się ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych, w tym takich hitach jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter”. Polskim widzom znana jest także jako głos Moniki Geller z kultowych „Przyjaciół”.

Więcej na www.animocje.com