Wybitni Polacy lekarze i Charków (XIX - początek XX wieku)

2023-11-16 16:00
2023-11-16 18:00
Apteka „Pod Łabędziem”
Bezpłatne
Apteka „Pod Łabędziem”

Wykład jest poświęcony wybitnym i znanym Polakom lekarzom, działającym w Charkowie w okresie bezpaństwowości ich ojczyzny. Daleki pod względem geograficznym, a jednocześnie — jak się okazało — bliski duchowo Charków stał się dla wielu z nich drugim domem, miejscem studiów na Wydziale Medycyny Uniwersytetu, początkiem kariery zawodowej.
Z Charkowem powiązali swoje życie: Władysław Frankowski (1816-1895), wybitny lekarz, filantrop, działacz społeczny, absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Charkowskiego, honorowy obywatel Charkowa, założyciel pierwszego prowincjonalnego bezpłatnego szpitala dla dzieci, współtwórca Charkowskiego Towarzystwa Medycznego, jeden z najbardziej znanych Polaków w historii miasta; Julian Pęski (1859-1920), Profesor Uniwersytetu Charkowskiego, uznany lekarz-chirurg, jeden z czołowych działaczy miejscowej Polonii; Teodor Opęchowski (1854-1914), lekarz, profesor terapii, kierownik Szpitala Uniwersytetu Charkowskiego, członek charkowskiego oraz licznych rosyjskich i europejskich towarzystw medycznych.
Na Uniwersytecie Charkowskim studiowali Wincenty Tomaszewicz (1876-1965), lekarz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Stanisław Nowak (1874-1940) – polski lekarz, społecznik i działacz samorządowy, Mikołaj Kwaśniewski (1871-1941) – polski polityk, wojewoda tarnopolski, krakowski i poznański, doktor medycyny, pułkownik lekarz Wojska Polskiego. Wojenny lekarz-chirurg Bolesław Szarecki (1874–1960) generał-major Wojska Polskiego, uczestnik bitwy pod Моnte-Cаssino w składzie armii generała Władysława Andersa, założyciel medycyny wojennej w Polsce, nie tylko ukończył studia na Wydziale Medycznym, ale też i rozpoczął działalność medyczną w szpitalu wojskowym.
prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierownik Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie, Ukraina, stypendystka programu POLONISTA (NAWA), realizowanego w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2023-2024), Zasłużony dla Kultury Polskiej.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl