"Migracja lasu" - wernisaż wystawy fotografii Patryka Chenca

2023-11-03 19:00
Miejskie Centrum Kultury
Miejskie Centrum Kultury

Niezmienność lasów i gatunków go tworzących pod wypływem globalnego ocieplenia ulega zmianie. Naukowcy mówią o zjawisku migracji, czyli przemieszczaniu się stanowisk pojedynczych gatunków drzew w kierunku chłodniejszej północy. Lasy iglaste, czyli bory, stanowiące główny trzon polskich lasów, ustępują gatunkom liściastym jak dęby, buki, jawory. Proces ten postępuje i od 2016 roku w Sudetach i na Przedgórzy Sudeckim świerki zaczęły wymierać już nie pojedynczymi drzewami, a dziesiątkami hektarów. W konsekwencji i nasz lokalny krajobraz, który był utrwalany przez pokolenia artystów, m.in. Leona Wyczółkowskiego, ulegnie przeobrażeniu lub całkowitemu rozpadowi.

Wystawa prezentuje elementy lokalnego lasu, które w wyniku postępujących zmian znikają ze znanego nam krajobrazu. Artysta podejmuje temat nie w konwencji fotografii dokumentalnej, a w polemice z klasycznym gatunkiem martwej natury. Budując formę estetyzuje i minimalizuje, bazując na leśnych znaleziskach, które łączy ze sobą w unikatowy sposób.
Kuratorką wystawy jest dr Katarzyna Gębarowska.
Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) - absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator wideo-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festiwalem i lokalnym biznesem. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Laureat stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023).

Wystawa potrwa do 12.11.2023 r.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl