logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

36. AFF-Era Filmowa - Wolność

2023-11-17 09:00
2023-11-19 13:00
Pałac Młodzieży
Film
Wykład
Pałac Młodzieży

Informacje od Organizatora:
Edukacja filmowa to nasza pasja! Po raz kolejny zapraszamy do Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy na AFF-Erę Filmową. Przed nami intensywny weekend w dniach 17-19 listopada 2023, podczas którego z uwagą oglądać będziemy świetne filmy polskie i zagraniczne, wysłuchamy mądrych wystąpień filmoznawców, z zaangażowaniem uczestniczyć będziemy w warsztatach, rozmawiać ze sobą, uczyć się i – mamy taką nadzieję – dobrze się bawić. Zawsze gościmy szkolne grupy zorganizowane spoza Bydgoszczy – ostatnio było to aż 130 osób.
Impreza została wyróżniona tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej oraz Bydgoskim Grantem Oświatowym. Każda AFF-Era przebiega pod innym hasłem. W 2022 roku, w którym odbyły się aż dwie edycje, były to „Artysta, sztuka i kicz” oraz „Ucieczki i podróże”. Wcześniej AFF-Erowicze oglądali filmy i rozmawiali m.in. o przyjaźni, motywach żydowskich, latach 30., miłości, kinie grozy, kulturze latynoamerykańskiej czy autorytetach.
Co zaplanowaliśmy na rok 2023? Wolność – to temat nadchodzącej odsłony AFF-Ery Filmowej. Kino opowiada o wolności, walce o nią, jej poszukiwaniu i utracie w sposób bardzo złożony i różnorodny. AFF-Era pozwoli postawić młodym ludziom ważne i aktualne pytania o otaczającą ich rzeczywistość, pragnienia, ale też obawy i obowiązki. W ten sposób program naszego wydarzenia odzwierciedlać będzie istotne kwestie społeczne, etyczne, pokoleniowe i kulturowe. Wolność jest motywem wielokrotnie podejmowanym przez filmowców polskich i zagranicznych, a dzięki rozlicznym kontekstom historycznym, filozoficznym i literackim dla uczniów i nauczycieli stanowić będzie znakomite uzupełnienie i rozwinięcie treści obecnych w podstawie programowej języka polskiego, ale też zajęć z filozofii, wiedzy o kulturze, godziny wychowawczej czy historii.
Jak zawsze na AFF-Erze pokażemy różnorodne filmy i spojrzymy na główny temat z wielu perspektyw. Każda z nich skłoni do zadania wielu pytań o istotę wolności, zjawiska, które są dla niej zagrożeniem czy też drogi, które do niej prowadzą. Wśród zagadnień, które odnaleźć będzie można w tegorocznym programie, są m.in. wolność blisko natury, wolność ekonomiczna, wolność i sztuka, bunt jako droga do wolności, ale i jej wypaczone pojmowanie.
AFF-Era to zarówno kino wybitnych autorów, jak i twórców wkraczających do wielkiego świata kina. Wśród reżyserów, których filmy zaprezentujemy, są dokumentaliści Andrzej Fidyk i Erik Gandini, wielcy twórcy kina amerykańskiego Stanley Kubrick i Nicholas Ray, uznany współautor kina moralnego niepokoju Feliks Falk, debiutant Piotr Biedroń, czy wreszcie reprezentujący młody, pulsujący aktualnością głos światowego kina Felix van Groeningen, Pawo Choyning Dorji, Mounia Meddour. W programie dominują filmy fabularne, ale będzie też mocna reprezentacja dokumentu i animacji – tę drugą stanowić będzie blok filmów z Festiwalu Animocje, który koordynuje jego dyrektor Weronika Płaczek. Prelekcje przed filmami wygłoszą znakomici filmoznawcy: prof. Piotr Zwierzchowski, dr hab. Mariusz Guzek, dr Marcin Kowalczyk, dr Marcin Jauksz i dr Piotr Pławuszewski. Wydarzenie koordynuje dr Dominik Wierski z Pałacu Młodzieży.
Program:
Piątek, 17.11.2023
Godz. 9:00
Lunana. Szkoła na końcu świata (Lunana: A Yak in the Classroom), reż. Pawo Choyning Dorji, Bhutan, Chiny 2019, 110 min.
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Młody mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka. Początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec…
Godz. 11:15
Wykład inauguracyjny – dr Marcin Kowalczyk.
Godz. 12:00
Milcząca rewolucja (Das Schweigende Klassenzimmer), reż. Lars Kraume, Niemcy 2018, 111 min.
NRD, rok 1956. Dwóch uczniów klasy maturalnej, Theo i Kurt, udają się do kina w Berlinie Zachodnim, gdzie mają okazję obejrzeć kronikę ostatnich burzliwych wydarzeń z Budapesztu. Poruszeni, wraz z innymi maturzystami, postanawiają dać wyraz swojej solidarności z ludźmi walczącymi o wolność w powstaniu węgierskim. To inspiruje ich do działania...
Godz. 15:15
Był jazz, reż. Feliks Falk, Polska 1981 (premiera 1984), 96 min.
Pierwsza połowa lat pięćdziesiątych, czasy stalinizmu. Do Łodzi przyjeżdża z Poznania Jacek Karpiński. Zatrzymuje się w domu Witka, który wspólnie z kolegami gra w zespole muzycznym. Na co dzień orkiestra wykonuje „słuszny” repertuar. Nieoficjalnie zaś chłopcy z zapałem szlifują ukochane standardy jazzowe. Jacek szybko do nich dołącza. Jego umiejętności w grze na banjo budzą bowiem uznanie reszty instrumentalistów. Niestety, uprawianie „niedozwolonej” muzyki nie obywa się bez konsekwencji. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy Melomani.
Godz. 19:45
W nich cała nadzieja, reż. Piotr Biedroń, Polska 2023, 88 min.
W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się z dotkliwą samotnością. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem – Robotem. Zaczyna się wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat. Film porusza temat przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się technologii.
Godz. 21:30
Bohater (Ghahreman), reż. Asghar Farhadi, Francja, Iran 2021, 127 min.
Dwukrotny zdobywca Oscara (za „Rozstanie” i „Klienta”) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „Bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.
Sobota, 18.11.2023
Godz. 9:00

Osiem gór (Le otto montagne), reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Włochy, Belgia, Francja 2022, 147 min.
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.
Godz. 11:45
Animocje na AFF-Erze. 80 min.
Wybrany przez Weronikę Płaczek – dyrektora Festiwalu Animocje – zestaw współczesnych międzynarodowych filmów animowanych, w których w różnorodny sposób poruszony jest temat wolności.
Godz. 13:15-13:45
Dyskusja.
Godz. 16:00
Houria, reż. Mounia Meddour, Francja, Algieria 2022, 104 min.
Houria (Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać. Najnowszy film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.
Godz. 19:45
Mechaniczna pomarańcza (A Clockwork Orange), reż. Stanley Kubrick, USA, Wielka Brytania 1971, 136 min.
Słynne arcydzieło Stanleya Kubricka. Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonym czasie w Wielkiej Brytanii. Historia Alexa DeLarge, młodego, inteligentnego człowieka z dobrze ułożonej rodziny, miłośnika muzyki poważnej (przede wszystkim Beethovena), a zarazem szefa grupy brutalnych młodych przestępców. Podczas jednego z napadów wspólnicy Alexa zdradzają go i zostaje on zatrzymany przez policję. Oskarżony o morderstwo zostaje skazany na karę 14 lat więzienia. Nieoczekiwanie pojawi się szansa na odzyskanie wolności…
Godz. 22:15
Yodok Stories, reż. Andrzej Fidyk, Polska, Norwegia 2008, 82 min.
Yodok to nazwa jednego z północnokoreańskich obozów koncentracyjnych. Wśród północnokoreańskich uciekinierów w Seulu Andrzej Fidyk odnalazł reżysera teatralnego, którego namówił do realizacji spektaklu o życiu w obozie. Do obsady zaangażowani zostali byli więźniowie obozu, którym udało się uciec do Korei Południowej. Siedmioro bohaterów uczestniczy w procesie tworzenia przedstawienia, którego scenariusz oparty jest na ich przeżyciach. Obraz totalitaryzmu w Korei Północnej, gdzie w obozach przebywa kilkaset tysięcy osób.
Niedziela, 19.11.2023
Godz. 9:30
Podsumowanie 36. AFF-Ery Filmowej.
Godz. 10:00
Świat po pracy (After Work), reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023, 81 min.
Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini („Wideokracja", „Szwedzka teoria miłości") z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. Dzięki swojej przewrotności i wnikliwemu spojrzeniu Gandini po raz kolejny podbija serca publiczności - „Świat po pracy" stał się najpopularniejszym filmem festiwali Millennium Docs Against Gravity i CPH:DOX. 
Godz. 12:00
Buntownik bez powodu (Rebel Without a Cause), reż. Nicholas Ray, USA 1955, 111 min.
Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Nastoletni Jim Stark nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej. Rodzice, którzy traktują ciągłe przeprowadzki jako remedium na kłopoty syna, kompletnie go nie rozumieją. Jim jest typem wrażliwca, poszukującym autorytetu outsiderem. Choć bardzo by chciał, nie znajduje go u ojca, całkowicie zdominowanego przez żonę, a matkę chłopaka. Stąd nieustanne problemy, w jakie wikła się bohater.
*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do modyfikowania programu i godzin rozpoczęcia seansów.
Bilety i karnety (dostępne od 13 listopada):
bilet ulgowy: 8 zł
bilet normalny: 11 zł
karnet ulgowy: 30 zł
karnet normalny: 45 zł
Kontakt i zapisy dla grup zorganizowanych:
dr Dominik Wierski
e-mail: dominik.wierski@palac.bydgoszcz.pl
tel. +48 607 611 242

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

 

 

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl