Warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word

2023-10-20 17:00
2023-10-20 19:30
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Informacje od Organizatora:

Warsztat może kojarzyć się z dużą niewiadomą, przekraczaniem granic, na które zawsze jesteśmy gotowi. W tym przypadku przekroczenie progu oranżerii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury to moment wejścia do absolutnie inkluzywnego świata pełnego inspiracji i bezpiecznej twórczej atmosfery, bez znaczenia na wiek czy doświadczenie. Łącznie w cyklu proponujemy kilkanaście godzin aktywnego działania, tworzenia i dzielenia się, a wszystko w trybie spontanicznym i swobodnym. To nauka, która rezonuje jeszcze na długo! Inspiracje, skojarzenia w słowach, teksty i sposoby prezentacji to obszary, w których się spotkamy.

Cały cykl obejmuje pięć spotkań w poniedziałki: 16 i 23 października oraz 6, 13 i 20 listopada 2023, godz. 17.00-19.30, w oranżerii KPCK przy ul. Plac Kościeleckich 6.

Jeśli masz pytania lub chcesz się zapisać pisz śmiało: tupotpoetycki@gmail.com lub stronę: @tupotpoetycki na fb (Zuzanna Szmidt) lub alicja.duzyk@kpck.pl, tel. +48 52 585 15 01, wew. 112. (Alicja Dużyk)
Koszt zajęć: 30 zł pierwsze spotkanie, 80 zł dwa dowolne spotkania, 150 zł pięć spotkań.
Cykl zakończony kompletem obecności to solidna dawka energii i dla chętnych dyplom, który może się przydać przy studenckiej punktacji.

Zuzanna Szmidt – związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła ośrodek slamerski w Bydgoszczy, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno – muzycznych. To wydarzenie znane pod marką Tupot Poetycki odbywa się co miesiąc od schyłku 2015. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken – word.

Dlaczego warto wziąć udział w II edycji warsztatów kreatywnego pisania oraz spoken-word? Powodów jest mnóstwo. Po pierwsze są oryginalne, co determinuje osobowość prowadzącej Zuzanny Szmidt. Jest to autorski, niepowtarzalny i sprawdzony cykl zajęć, pozwalający uczestnikom formułować myśli w precyzyjne zdania, wyrażające dokładnie takie emocje, jakie pragnie przekazać piszący. To nie są jednak nudne lekcje. Wprost przeciwnie, humor, dyskusja, zaangażowanie, ekscytacja, nutka niepewności lub duma – towarzyszą warsztatowiczom. Program zawiera podstawę teoretyczną i wiele zróżnicowanych ćwiczeń. Maksymalnie pobudza wyobraźnię twórczą; też dzięki temu, że poznajemy efekty pracy innych osób. Pryzmat zbiorowych doświadczeń mobilizuje do przyjrzenia się dotychczas pomijanym inspiracjom. Praca w grupie nie wyklucza indywidualnego spojrzenia, dlatego na zajęciach odnajdą się zarówno osoby początkujące, jak i takie, które szlifują warsztat. Oprócz warstwy tekstowej, zajęcia przygotowują do improwizacji na scenie oraz do udziału w SLA-Mie Poetyckim.

Czym jest SLAM poetycki?
Formuła narodziła się w latach 80. w Chicago, w tej chwili znana na całym świecie. W Polsce SLAM posiada już dwudziestoletnią historię. To ogromne narzędzie do popularyzowania literatury, poezji, generalnie czytelnictwa, czy istoty mowy, czy spoken-word w dzisiejszych czasach. Jest uniwersalny, ponadczasowy, tworzy inkluzywną grupę, relację pomiędzy odbiorcami, a występującymi. We wszystkich największych miastach w Polsce odbywa się regularnie wraz z corocznymi eliminacjami do ogólnopolskich mistrzostw w slamie. SLAM to otwarta scena (każdy może wystąpić), na występ jest zazwyczaj do 3 minut. Slamerka/slamer nie używa rekwizytów ani muzyki, prezentuje swój własny tekst — w dowolnej formie! To wszystko sprawia, że zawsze spotkania są zróżnicowane i ryzykanckie. Publiczność pełni funkcję jury, decyduje kto stanie na podium.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl