BMK 2023 - Świecę Przykładem

Stary Rynek
Stary Rynek

Informacje od Organizatora:
Wrześniowa Bydgoska Masa Krytyczna upłynie pod znakiem edukacji. 29 września przypomnimy najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego oświetlenia roweru.
Zauważyliście ostatnio nieoświetlonego rowerzystę? My tak, chociaż paradoksalnie odpowiedź „nie” jest bliższa prawdy… bo cyklista bez oświetlenia jest niewidoczny! Za oknem jesień, dni stają się krótsze, a my obserwujemy rokrocznie powtarzający się problem „batmanów” przemykających przez nasze Miasto. O zgrozo! W tej grupie nieodpowiedzialnych rowerzystów pojawia się coraz więcej młodych. Rodzicu! Czy interesujesz się bezpieczeństwem swojego dziecka, nawet takiego kilkunastoletniego i sprawdzasz, czy przy rowerze ma oświetlenie? Apelujemy o to, bo jeśli zaczniesz sprawdzić w momencie, kiedy rower będzie daleki od pierwotnego kształtu, a Twoje dziecko będzie umierało w szpitalu, to będzie za późno…
Co to w ogóle znaczy prawidłowe oświetlenie? Minimum, wymagane prawem i rozsądkiem, to jedna lampka z przodu – barwy białej lub żółtej oraz z tyłu światło barwy czerwonej (odblaskowe oraz pozycyjne). Wartością dodaną na pewno będzie odzież odblaskowa, kamizelka, opaski odblaskowe. Te ostatnie przydają się w szczególności na nadgarstkach, kiedy sygnalizujemy manewr skrętu. Podstawowy zestaw oświetlenia rower można kupić za mniej niż 50 zł.
O tych zasadach będziemy również mówić podczas wrześniowej Bydgoskiej Masy Krytycznej. Spotykamy się 29 września o godz. 18:00 na Starym Rynku i wyruszymy na bydgoskie ulice, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Przejazd zakończymy ogniskiem w Myślęcinku – po raz ostatni w tym sezonie! Prowiant we własnym zakresie.
Przejazd jest zabezpieczany przez Policję. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Do zobaczenia!

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl