Kulturalne opowieści miejskich praktyk oraz tradycji: tradycyjny kompot kujawski

2023-09-23 12:00
2023-09-23 14:00
Młyny Rothera
Bezpłatne
Młyny Rothera

Informacje od Organizatora:
Kompot w wielu językach europejskich brzmi podobnie i oznacza napój owocowy, a podawany podczas wieczerzy wigilijnej, traktowany jest jako jedna z tradycyjnych potraw serwowanych na świątecznym stole. W naszej kulturze kompoty przygotowywano najczęściej ze świeżych sezonowych owoców, a przyrządzano je od wiosennego rabarbaru przez letnie kwaskowate wiśnie, truskawki, wytrawne porzeczki, do twardych i wonnych jesiennych jabłek i gruszek. Ciekawostką naszego regionu jest tradycyjny kompot kujawski z dyni („kompot z bani”). Receptura została przekazana przez jedną z mieszkanek Kujaw i znalazła się w spisie tradycyjnych potraw i produktów regionu.
Dziś wiemy, że dawne praktyki przetwarzania owoców wracają do naszej kultury pod hasłem zdrowej i lokalnej żywności funkcjonalnej. Spotkania przy wspólnym gotowaniu gromadzą dorosłych i dzieci, a podczas obierania dawnych odmian jabłek i gruszek wracają wspomnienia aromatów, smaków i opowieści domowych naszych babć.
Porozmawiamy o kulinarnych wspomnieniach mieszkańców Bydgoszczy. Przygotujemy kompot z dawnych odmian owoców typowych dla naszego regionu (kosztela, jabłka rajskie, gruszki klapsa). Użyjemy kujawskich ziół do aromatyzowania napoju i miodu do osłody. Drugi wariant to kompot rozgrzewający z dodatkiem korzennych przypraw i kwiatów lipy.
Informacje organizacyjne:
Gdzie? Kawiarnia Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatne!
Obowiązują zapisy

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl