Europejskie Dni Dziedzictwa: Zwiedzanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy

2023-09-09 10:00
2023-09-09 14:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Bezpłatne
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Zapraszamy do odwiedzenia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. W programie zwiedzanie Biblioteki Bernardyny, Pracowni Regionalnej oraz Magazynu Głównego.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przechowywana jest cenna regionalna kolekcja starych druków – biblioteka bernardynów bydgoskich. To najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów; jego początki sięgają schyłku XV wieku. Konwent bernardynów w Bydgoszczy ufundował biskup kujawski Zbigniew Oleśnicki w 1480 roku. Najwcześniejsze ślady istnienia biblioteki to noty proweniencyjne z lat 1482 i 1493. Klasztor istniał do 1829 roku. Biblioteka poklasztorna, pomimo rozproszenia części zbiorów, pozostała w Bydgoszczy. W 1839 r. księgozbiór złożono w farze bydgoskiej. W 1921 roku został przekazany Bibliotece Miejskiej w wieczysty depozyt. Od 1936 roku Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym na wzór gotyckiej celi bibliotecznej pomieszczeniu. Sale zostały zaprojektowane przez artystę malarza, Jerzego Rupniewskiego. Witraże w oknach wykonał profesor Edward Kwiatkowski.

Zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem będzie odbywać się w grupach. Obowiązują zapisy.

Telefon:   52 339 92 02
E-mail:   joanna.krolicka@wimbp.bydgoszcz.pl

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl