„Mistrzowskie jak rzadko które... Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce” - wernisaż wystawy w Pałacu Starym w Ostromecku + wykład

2023-08-05 17:00
2023-08-05 19:00
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Informacje od Organizatora:
„Mistrzowskie jak rzadko które…. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce” – nowa wystawa w Pałacu Starym w Ostromecku
Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Jego wizytówką po dziś dzień są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu. Na terenie Polski jedną z najlepszych i najciekawszych realizacji jest park otaczający pałace w Ostromecku.
Talent Lennégo szedł w parze z jedną ważną dewizą, której trzymał się przy niemal każdym projektowaniu krajobrazu – szacunek do samej przyrody. Tym samym wkomponowywał rezydencjalne ogrody w otaczające posiadłości tereny leśne. To dlatego park w Ostromecku wygląda tak, jakby ingerencja ludzkiej ręki ograniczona była do strzyżenia trawników i sadzenia kwiatów przy pałacowych tarasach. W rzeczywistości to przemyślana koncepcja, dzięki której przyroda po prostu urzeka tutaj pięknem.
Teraz sylwetkę Lennego i realizacje zaprojektowanych przez niego ogrodów będzie można zobaczyć na wystawie pn. „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”. Na wystawę składa się 16 plansz prezentujących zaprojektowane przez niego ogrody krajobrazowe położone na wschód od Odry – to przegląd założeń krajobrazowych na terenach byłych wschodnich prowincji pruskich, znajdujących się obecnie w granicach Polski, w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawi przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.
Ekspozycja bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, od 2013 r. realizowanego we współpracy z partnerami w Polsce i w Niemczech.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 5 sierpnia 2023 o godz. 17.00 w zabytkowych piwnicach Pałacu Starego w Ostromecku. Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład Jerzego Jelonka pn. „Złoty duet – Lenné i Schinkiel” (sala Zygmunta Noskowskiego w Pałacu Starym).
W ramach wystawy odbędą się jeszcze dwa wykłady:
17 września (niedziela), godz. 17.30 – wykład Iwony Puzowskiej pt. „Ostromecko i Schinkiel”
15 października (niedziela), godz. 17.30 – wykład Aleksandry Flitty – Widawskiej pt. „Założenia Parkowe Josepha Petera Lennego w Polsce ”
Wystawa powstała we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej „Kulturoforum”, Instytutem Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Berlińsko-Brandenburskiej Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów oraz Muzeum Ziemi Złotowskiej.

odbywających się w  Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl