Opowieści ratujące świat i teorie spiskowe - Marcin Napiórkowski odwiedzi bydgoskie Młyny

2023-04-22 13:00
2023-04-22 15:30
Młyny Rothera
Młyny Rothera

Informacje od Organizatora:
Jak możemy uratować świat? Czy da się zadomowić w niepewności? Co decyduje o tym, że pewne teorie rozchodzą się w mediach społecznościowych jak ciepłe bułeczki, a inne popadają w zapomnienie? Na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe? Na te i wiele innych pytań odpowie Marcin Napiórkowski, który w sobotę, 22 kwietnia, poprowadzi wykład i warsztaty w Młynach Rothera.
W sobotę, 22 kwietnia, gościem Młynów Rothera będzie dr hab. Marcin Napiórkowski, ekspert w dziedzinie semiotyki oraz autor m.in. książki Naprawić przyszłość, która została wybrana do finałowej piątki tegorocznej edycji konkursu o nagrodę za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia. Profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim, który wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości.
Wykład „Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat” będzie okazją do rozmowy o życiu w niepewnych czasach i o tym, że nadziei na lepsze jutro możemy szukać w ciekawych opowieściach. Narracje mogą stać się narzędziem do radzenia sobie z niepewnością. Dzięki nim nasze umysły i kultura zbierają, porównują i przetwarzają informacje, a my korzystając z nich mądrze, możemy uratować świat!
W sobotę, 22 kwietnia, Marcin Napiórkowski poprowadzi także warsztaty „Stwórz własną teorię spiskową”, podczas których będzie można opracować idealną teorię spiskową. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym są teorie spiskowe, jak powstają i co sprawia, że tak łatwo wpadamy w sidła uproszczonych diagnoz, które proponują nam propagandziści czy tropiciele rzekomych spisków. Warsztaty będą także okazją do odkrycia, na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe i co nauka może zrobić, żeby lepiej je zaspakajać.  Dzięki sprawdzonemu przepisowi przygotowanemu w oparciu o analizę setek najpopularniejszych fake newsów z ostatnich lat, każdy będzie mógł opracować własną teorię spiskową, która będzie miała szansę okazać się prawdziwym przebojem!
Na wykład i warsztaty Młyny zapraszają w ramach cyklu Impulsy. Impulsy to spotkania, debaty i warsztaty, podczas których zaproszeni goście prezentują trendy, nowe inicjatywy, dobre praktyki w kulturze, nauce i edukacji. Inspirujące dobre praktyki z całego świata uczestniczki i uczestnicy konfrontują z bydgoską rzeczywistością, śledzą trendy, wymieniają się doświadczeniami. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian!
Wykład odbędzie się w Młynach w sobotę, 22 kwietnia, w godz. 13.00-14.00. Udział jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Natomiast na warsztaty organizatorzy zapraszają w sobotę, 22 kwietnia, w godz. 14.30-15.30. Udział jest odpłatny.

odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki     aplikacji mobilnej       (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl