logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

NATO tworzy w Bydgoszczy infrastrukturę wartą 100 mln zł




Trwa rozbudowa kompleksu NATO na bydgoskim Błoniu na potrzeby 3 Batalionu Łączności. Przebudowane są istniejące budynki, powstaje też nowe zaplecze techniczne i zadaszony parking. Na tym terenie powstanie też centrum konferencyjne, wielopoziomowy parking oraz hala sportowa z basenem.


W pierwszej kolejności realizowana jest przebudowa dwóch istniejących budynków. Zostaną one między innymi wyposażone w platformy dźwigowe. Od podstaw powstaje nowy budynek garażowo-techniczny (z pomieszczeniami magazynowymi). Poza tym projekt przewiduje budowę zadaszonych miejsc parkingowych dla pojazdów ciężarowych wraz z nowymi drogami wewnętrznymi. Przebudowane zostanie ogrodzenie. Powstanie też nowe biuro przepustek. Inwestorem jest Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Za prace odpowiada firma „Warbud”, która w ubiegłym roku weszła na plac budowy. Wartość inwestycji to blisko 44 mln złotych. Roboty zakończą się w połowie przyszłego roku. Realizacja inwestycji jest związana z coraz większą liczbą szkoleń prowadzonych przez natowską jednostkę.

Z końcem ubiegłego roku ruszyła też budowa obiektów sportowych (Hala sportowa z boiskiem o wymiarach 50m x 30m widownią dla 200 osób, basen o wymiarach 25m x 12m, zespół boisk zewnętrznych, zespół trzech małych sal treningowych, zespół socjalno-sanitarny i biurowy) i sali konferencyjnej (część audytoryjna dla 260 osób, część szkoleniowo-dydaktyczna dla 300 osób, część biurowa dla 20 osób, część socjalno-sanitarna dla 650 osób). Zadanie uzupełnia przebudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz budowa wielopoziomowego parkingu. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace jeszcze w 2015 roku zlecił Rejonowy Zarząd Infrastruktury. W ubiegłym roku zakończyły się prace nad dokumentacją. Wykonawcą jest konsorcjum firm „Erbud” i „Ebud-Przemysłówka”. Wartość tego przedsięwzięcia to ponad  50 mln zł.

W ubiegłym roku zakończyła się natomiast tworzenie dodatkowej przestrzeni biurowej i szkoleniowej na potrzeby JFTC. Ta inwestycja pochłonęła 9 mln zł. Dzięki rozbudowie w jednostce może się jednocześnie szkolić do 1000 żołnierzy.

Warto wiedzieć:

  • Bydgoszcz jest jedynym miastem w Polsce, w którym swoją siedzibę mają instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie w kompleksie przy ul. Szubińskiej znajdują się cztery NATO-wskie ośrodki: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units NFIU). Ta ostatnia powstała w 2016 roku i jest odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia we Wschodniej Europie i w Polsce. Do jej zadań należy usprawnienie procesu rozlokowania sojuszniczych sił szybkiego reagowania (tzw. szpicy) na naszym terytorium, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Z kolei najstarszą z NATO-wskich jednostek w mieście jest JFTC, które w 2014 r. obchodziło 10-lecie istnienia. Bydgoski ośrodek jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie – drugi jest w Norwegii (Stavanger). Wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji. W centrum pracuje ponad 160 oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych NATO. Rokrocznie Centrum organizuje szereg szkoleń i kursów dla oficerów i podoficerów Sojuszu – w efekcie w ciągu roku przyjeżdża do Bydgoszczy kilka tysięcy osób z całego świata.