Kolejny etap inwestycji City Park Chodkiewicza 19

Rozpoczęły się prace budowlane ostatniego etapu City Park Chodkiewicza 19. Osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie przyszłego kampusu Akademii Muzycznej.

Budowa pierwszego etapu inwestycji rozpoczęła się w styczniu 2015. W jego ramach powstało 49 mieszkań oraz 10 apartamentów bliżej ulicy Chodkiewicza.  W dolne kondygnacje eleganckiego apartamentowca wkomponowane zostały zabytkowe elewacje dawnych magazynów. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się w czerwcu 2016 roku. Drugi budynek niedawno został oddany do użytku.

Trwają prace nad budową trzeciego etapu osiedla. W nowym budynku inwestor planuję 37 mieszkań, 10 apartamentów oraz 3 lokale usługowe. Elewacja utrzymana będzie w kolorach bieli i szarości, zastosowane będą też okładziny przypominające szlachetną cegłę. Podobne rozwiązanie zastosowano w poprzednich budynkach. Klinkierowa elewacja z panoramicznymi przeszkleniami nawiązuje do przedwojennej zabudowy handlowej.

Inwestycja ta jest projektem deweloperskim IQ Development, a generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Budowlane GLOB.

Warto wiedzieć:

• W  najbliższych latach zmieni się też wygląd sąsiedniej działki bliżej ul. Kamiennej. Na zlecenia Akademia Muzycznej powstaje projekt wzniesienia nowoczesnego kampusu tej uczelni. Tworzyć mają go między innymi akademik, sala teatralno-operowa oraz symfoniczna  sala koncertowa. Elewacja budynku wykona zostanie ze szkła oraz jasnej eleganckiej cegły. Charakter rozwiązań architektonicznych inspirowany był graficznym zapisem rozchodzenia się fali dźwiękowej. Budynek będzie wyjątkowo energooszczędny. Gwarantować mają to między innymi takie rozwiązania jak panele i kolektory słoneczne, pompy ciepła, system odzyskiwania wody deszczowej oraz system odzysku ciepła z wody szarej (zabrudzonej). Prace projektowe kosztują 6 mln zł. Uczelnia będzie dysponować projektem na początku 2018 roku. Na realizację zadania  trafi około 100 mln złotych. Inwestycja znajduje się na liście priorytetowej tzw. kontraktu terytorialnego. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2020/21 rok.

• W wieloletniej prognozie finansowej miasta do 2020 roku zarezerwowane są również środki na przebudowę układu komunikacyjnego obsługującego nowe zabudowania Akademii Muzycznej. Zadanie jednocześnie obejmuje rewitalizację ulicy Cieszkowskiego. Koszt tych przedsięwzięć szacowany jest na 19 mln zł.