logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Milion watów ze słońca. Pomoże w ograniczeniu wysokich rachunków za prąd!
Całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii na miejskich budynkach przekroczyła właśnie barierę miliona watów. Zakończyła się duża inwestycja związana z montażem paneli fotowoltaicznych na 11 miejskich budynkach. W realizacji proekologicznych działań pomaga nam Unia Europejska.


Mamy to. Ponad milion watów ze słońca z miejskich budynków stało się faktem. Przy rosnących cenach prądu, kierunek naszych działań okazał się słuszny. W ostatnich tygodniach odebraliśmy dużą instalację fotowoltaiczną na nowym basenie na Miedzyniu. Teraz zakończyły się prace odbiorowe 11 nowych instalacji na dachach szkół, żłobków i na obiektach sportowych. To ważny krok w dążeniu do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, o którą zabiega miasto – mówi prezydent Rafał Bruski.

Miasto konsekwentnie każdego roku zwiększa produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Panele, które czerpią darmowy prąd ze słońca znajdują się na szkołach, żłobkach, basenach, obiektach sportowych i budynkach należących do miasta. Bydgoszcz w swoich zasobach posiada 55 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1016,435 kW. Spółki miejskie w swoich zasobach mają 4 instalacje o łącznej mocy 128 kW.

Panele na dachu żłobka przy ul. Brzozowej, o mocy 20kW.

Kompleks sportowy przy ul. Słowiańskiej - moc instalacji 9,6kW.

21,6 kW wynosi moc fotowoltaiki na Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Kombatantów.

Żłobek Żaczek w Fordonie z instalacją o mocy 30kW.

Zakończyły się prace związane z montażem dużego pakietu paneli fotowoltaicznych na dachach szkół przedszkoli oraz obiektów sportowych. Inwestycję realizowały dwa przedsiębiorstwa, które obejmą wszystkie instalacje 6-letnią gwarancją. 11 nowych mini-elektrowni mają łączną moc 289,6 kilowatów. Wszystkie są w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka.

Lista budynków z nowymi instalacjami fotowoltaicznymi:

 1. Hala SISU Arena przy ul Toruńskiej 59 (30kW).
 2. Kompleks sportowy Zawiszy, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW).
 3. Kompleks sportowy przy ul. Słowiańskiej (9,6 kW).
 4. Hala sportowa przy ul. Kromera 11 (46,8kW).
 5. Żłobek Balbinka przy ul. Bohaterów Westerplatte 4a (19,2kW).
 6. Żłobek Biedroneczka przy ul. Brzozowej 28 (20kW).
 7. Żłobek Żaczek przy ul. Gierczak 8 (30kW).
 8. Żłobek integracyjny przy ul. Stawowej 1c (20,4 kW).
 9. ZS Elektrycznych przy ul. Stawowej 41 (24kW).
 10. ZS Mechanicznych nr 1 przy ul. Świętej Trójcy 37 (20kW).
 11. SP nr 46 przy ul. Kombatantów 2 (21,6kW).

Zadanie zostało współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. To już kolejna edycja dzięki której obecna lista obiektów, z których płynie ekologiczny prąd ze słońca, wydłużyła  się o kilkanaście nowych instalacji. Wartość całego zadania wynosi ponad 1,5 mln zł, z czego 727 tys. zł to dofinansowanie zewnętrzne.