logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Cel samorządów – mieć własny prąd!
W Bydgoszczy rozpoczęła się konferencja, na której samorządowcy, przedstawiciele spółek energetycznych i środowisko biznesowe z całej Polski chce zmierzyć się z wyzwaniem rosnących cen energii. Rozwiązaniem może być dążenie do samowystarczalności energetycznej, o której zaczął głośno mówić prezydent Rafał Bruski. W wydarzeniu bierze udział stu przedstawicieli polskich miast i gmin.


We wtorek, 8 listopada br. w bydgoskich Młynach Rothera rozpoczęła się ogólnopolska konferencja poświęcona transformacji energetycznej polskich miast. Organizatorem wydarzenia jest miasto Bydgoszcz i Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.  Ponad setka uczestników – przedstawicieli samorządów, uczelni wyższych, spółek energetycznych oraz środowisko biznesowe rozmawiają o wyzwaniach na rynku energii i sposobów na poradzenie sobie z kryzysem.

  

- Duże zainteresowanie udziałem wynika z potrzeby chwili. Każdy z nas dzisiaj boryka się z problemami na rynku energii. Można powiedzieć, że wszystkich nas ten temat łączy. Za nami 2 przetargi na dostawę energii elektrycznej. Pierwszy unieważniony ze względu na wysoką ofertę państwowej spółki ENEA, która chciała zafundować mieszkańcom Bydgoszczy i ościennych gmin 500% podwyżkę. Drugi unieważniony ze względu na brak ofert. Sytuacja zmusiła nas do postawienia sobie bardzo ambitnych zadań. Chcemy jak najszybciej stać się samowystarczalni energetycznie – mówił prezydent Rafał Bruski.

Konferencja jest skierowana do samorządów i została poświęcona roli gmin w transformacji energetycznej. Kluczowym zagadnieniem jest określenie celów i wyzwań w obliczu nowej sytuacji geopolitycznej oraz rosnących cen energii.

- Rolą Związku Miast Polskich jest spoglądanie na politykę energetyczną w dłuższej perspektywie. Samowystarczalność energetyczna miast to nie mrzonka. To zadanie niełatwe, ale jeśli ma się cel i prawidłowo zbilansowany cały lokalny potencjał energetyczny to może się przyczyniać do zarabiania, tak aby udostępnić to innym odbiorcom – mówił podczas konferencji pierwszy z prelegentów, Andrzej Porawski dyrektor Związku Miast Polskich.

W programie znalazł się panel dotyczący rozwijania energetyki obywatelskiej z sesją stolikową. Uczestnicy dyskutować będą też o możliwościach osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w Polsce do 2050 roku oraz rozwoju energetyki obywatelskiej. Konferencja jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej.