logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

ECC – włącz się w rowerową rywalizację
Mieszkańców Bydgoszczy oraz gmin i powiatów należących do Metropolii Bydgoszcz zapraszamy do udziału w European Cycling Challenge 2017. Walczymy o podium!


Wszystko o European Cycling Challenge 2017 na specjalnej stronie www.bydgoszcznarowery.pl

Europejska Rywalizacja Rowerowa (European Cycling Challenge) – ECC 2017 to wyzwanie między europejskimi miastami – zwycięzcą rywalizacji jest miasto, którego zespół „wykręci” największą liczbę kilometrów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-31 maja 2017 r.

Rywalizacja jest otwarta dla każdego mieszkańca. Liczą się podróże, w których rower może zastąpić inny środek transportu (np. samochód, motorower, komunikację zbiorową) w trakcie dojazdów do i z pracy, szkoły, kina, sklepu itd. oraz wszelkich rowerowych wycieczek rekreacyjnych. W rywalizacji nie są natomiast brane pod uwagę przejazdy w celach sportowych. W związku z tym do rywalizacji nie są liczone przejazdy o średniej prędkości większej niż 30 km/h ORAZ JEDNOCZEŚNIE o maksymalnej prędkości większej niż 45 km/h. To samo dotyczy jednorazowych przejazdów dłuższych niż 35 km.

- W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w rowerowej rywalizacji. Ostatecznie uplasowaliśmy się w czołówce, zajmując wysokie, 6. miejsce. W tym roku zatem stawiamy sobie poprzeczkę wyżej i chcemy zmieścić się na przysłowiowym „pudle”. Otrzymaliśmy zgodę organizatora rywalizacji, aby wystartować w tym roku jako Metropolia Bydgoszcz, dlatego do naszej drużyny zapraszamy nie tylko bydgoszczan, ale również mieszkańców okolic. Razem z pewnością uzyskamy doskonały wynik – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na tych, którzy „wykręcą” dla Bydgoszczy najlepsze wyniki, czekają nagrody. Do włączenia się w rywalizację zachęcamy szkoły, zakłady prasy, media oraz poszczególne gminy zrzeszone w Metropolii Bydgoszcz (miasto Bydgoszcz zostało wyłączone z rywalizacji w tej kategorii). Pełna lista nagród TUTAJ.

Zachęcamy do wspólnego „kręcenia” kilometrów w ramach drużyny Metropolia Bydgoszcz. Pomogą w tym liczne happeningi i wspólne przejazdy. – Podobnie jak w ubiegłym roku, również teraz Bydgoska Masa Krytyczna będzie organizować wspólne rowerowe wyprawy. Zapraszamy już 1 maja na Stary Rynek. Stąd wyruszymy razem do Ostromecka. Przejazd zakończymy wspólnym piknikiem z grillem, na który zaprasza miasto Bydgoszcz. Będzie to jednocześnie inauguracja rowerowej rywalizacji – mówi Sebastian Nowak.

Na wspólne „kręcenie” wyniku Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza w każdą sobotę maja – oprócz 6 maja. Również organizatorzy wyjątkowych zawodów rowerowych, Bydgoszcz Cycling Challenge, które odbędą się 28 maja na Trasie Uniwersyteckiej, zapraszają – w ramach treningów – do wspólnego kręcenia kółek. Przyjazdy z uczestnikami BCC w każdą niedzielę – oczywiście oprócz 28 maja – początek również zawsze na Starym Rynku.

Wyzwanie swoim kolegom rzuca, podobnie jak przed rokiem, radny Rady Miasta Bydgoszczy, Jakub Mikołajczak. – Liczę na samorządowców z Bydgoszczy oraz okolicznych gmin i powiatów do podjęcia wyzwania i rywalizowania ze mną na przejechane kilometry. Dzięki temu, że startujemy jako Metropolia Bydgoszcz, możemy zwiedzić na rowerze ciekawe zakątki w naszej okolicy, a przy okazji zrobić coś dla swojej kondycji fizycznej – zaznacza radny Mikołajczak.

Specjalnie dla rowerzystów rywalizujących w ECC na Starym Mieście zaparkowany zostanie bus, w którym działać będzie serwis rowerowy.

Warto wiedzieć:

W roku 2012 włoskie miasto Bolonia zainicjowało międzynarodową imprezę, której celem jest promowanie jazdy rowerem. W 2015 i 2016 r. rywalizację miast wygrał Gdańsk – 828,000 km przejechanych kilometrów w ub.r., co daje wynik 1.750 km na 1.000 mieszkańców. Bydgoszcz w swoim debiucie zajęła 6. miejsce (171.924 km) na 52 miasta z 17 europejskich państw biorących udział w ubiegłorocznej rywalizacji. W sumie 46.000 rowerzystów przejechało 4 miliony kilometrów.