OPIUM na II miejscu prestiżowego konkursu na Lidera Informatyki 2018

W dniu 24 września w The Hart Warsaw odbył się już 22 finał corocznego, prestiżowego konkursu organizowanego przez miesięcznik Computerworld, na Lidera Informatyki 2018 roku. Celem konkursu jest promowanie najlepszych i najbardziej dojrzałych projektów teleinformatycznych realizowanych przez firmy i instytucje publiczne w Polsce. Głównymi kryteriami jest biznesowa wartość projektów dostarczanych przez ICT oraz ich innowacyjność. Miasto Bydgoszcz w tym roku zgłosiło do konkursu, rozwijaną od 2012 roku, platformę informatyczną OPIUM (Oświatowa Platforma Informatyczna Urzędu Miasta).

OPIUM jest systemem webowym, utrzymywanym na serwerach Miasta Bydgoszczy i od podstaw zaprojektowanym i zbudowanym przez pracowników Wydziału Informatyki. Do systemu dostęp mają placówki oświatowe, wyznaczone jednostki wspierające oświatę oraz osoby z instytucji zewnętrznych tworzące np. komisje oceniające składane na platformie wnioski.

W ramach systemu OPIUM wdrożono między innymi obsługę komunikacji między Wydziałem Edukacji i Sportu a placówkami oświatowymi wraz z mechanizmami ułatwiającymi śledzenie postępu odpowiedzi na zapytania, edytorami formularzy, wsparciem procesu zarządzania odpowiedziami. Ważną funkcją systemu jest również prosty i intuicyjny system CMS pozwalający na zarządzanie treścią dowolnych witryn internetowych. W chwili obecnej za pomocą CMS zarządzana jest strona internetowa programu „Zdolni znad Brdy”, wewnętrzny system informacyjny OPIUM, który stanowi wewnętrzny intranet pracowników oświaty, system Biuletynów Informacji Publicznych wszystkich placówek oświatowych Miasta Bydgoszczy oraz prowadzony jest proces unifikacji stron internetowych szkół, aby te szybciej, łatwiej i bez ponoszenia dodatkowych kosztów mogły docierać do mieszkańców oraz w sposób intuicyjny i szybki przekazywać im najważniejsze informacje związane z ofertą edukacyjną i podejmowanymi działaniami.

Jury konkursu wysoko oceniło propozycję zgłoszoną przez nasze miasto przyznając jej II miejsce w kategorii Administracja. I miejsce otrzymało Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu za platformę otwartych danych, a III Główny Inspektorat Transportu Drogowego za system KREPTD (Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego).