Unijne pieniądze na rozwój miast zagrożone. Prezydent apeluje do Posłów

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Krajowego Planu Odbudowy po pandemii. Chodzi o 57 mld euro ze środków Unii Europejskiej, za które w większości planuje się realizację zadań rządowych. Prezydent Rafał Bruski podkreśla niesprawiedliwe dysponowanie środkami KPO przez nieuwzględnienie potrzeb samorządów, takich jak: konieczność zakupów nowych tramwajów czy działanie ekologiczne związane z termomodernizacją budynków. Prezydent zwrócił się w tej sprawie do Posłów reprezentujących sejmową większość.

- Trwają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy zaprezentowanego przez Premiera Mateusza Morawieckiego 26 lutego br. Plan finansowany kwotą 57 mld euro ze środków Unii Europejskiej (23,1 mld euro dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach) w przeważającej części przewiduje jej wykorzystanie na zadania rządowe realizowane przez instytucje państwowe lub podmioty gospodarcze, w których Skarb Państwa ma pozycję dominującą, np. w obszarze energetyki i transportu. Tym samym możliwość udziału polskich samorządów w KPO została mocno ograniczona – podkreśla w piśmie do posłów Prawa i Sprawiedliwości ziemi bydgoskiej, prezydent Rafał Bruski

Nowoczesne tramwaje bez wsparcia KPO

Chodzi m.in. o pieniądze, które mają trafić na transport publiczny. Dokument przewiduje wsparcie projektów związanych z rozwojem taboru autobusowego. A to uderza w duże miasta, gdzie najlepiej sprawdza się niskoemisyjny transport szynowy. Wśród planowanych inwestycji brakuje tych związanych z budową nowych linii tramwajowych, zakupu nowego taboru czy modernizacji zajezdni tramwajowych. Bydgoszcz posiada gotowe projekty na tego typu zadania.

Niski priorytet dla ekologicznych szkół i przedszkoli

W kolejnych zapisach KPO dot. zielonej energii i zmniejszania energochłonności, w których mowa o ponad 6 mld euro unijnego wsparcia, tylko niewielka część tych pieniędzy poświęcona jest inwestycjom związanym z termomodernizacjami budynków publicznych. W całym kraju przewiduje się tylko 250 takich przedsięwzięć. Nasze miasto w ciągu ostatnich 6 lat przeprowadziło takie zielone inwestycje w 28 budynkach oświatowych. Dla kolejnych 65 obiektów dysponujemy gotową dokumentacją projektową lub taka dokumentacja jest w trakcie przygotowywania.

23 projekty za 7,7 mld zł zgłoszone do KPO

Na etapie zbierania wniosków do KPO miasto zgłosiło do samorządu województwa i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 23 projekty, których realizacja została zaplanowana w przyszłych latach. Wśród tych zadań znalazły się projekty związane z poprawą infrastruktury drogowej, m.in.: rozbudowa ul. Nakielskiej, budowa nowych tras tramwajowych wraz z zakupem niskopodłogowych taboru, czy rozbudowa trasy Wschód-Zachód. W zakresie zielonych projektów znalazły się zadania związane z rozbudową energooszczędnej infrastruktury oświetleniowej, termomodernizacjami budynków publicznych, czy rozwojem OZE. Wśród projektów znalazł się także pakiet działań prozdrowotnych i opiekuńczych, który przewiduje m.in. budowę nowych basenów, kąpielisk, czy instytucji wsparcia. Wartość wszystkich zadań to ponad 7,7 mld złotych, Wszystkie projekty znajdują się w załączniku.

Pismo prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie konsultacji KPO znajduje się TUTAJ.