Restauratorzy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu

Bydgoscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną zostali zwolnieni z części opłaty za sprzedaż alkoholu. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni na sesji Rady Miasta, która odbyła się 24 lutego.

W związku z wejściem w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pojawiła się możliwość przyjęcia uchwały, która oferuje finansowe wsparcie restauratorom. Stosowny projekt uchwały w tej sprawie skierował do przewodniczącej Rady Miasta, prezydent Rafał Bruski. W środę, 24 lutego br. odbyła się sesja, na której ostateczną decyzję podjęli miejscy radni.

Zgodnie z zapisami uchwały przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w postaci 1/3 opłaty rocznej za koncesję alkoholową. Uchwała przewiduje również zwrot pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy dokonali stosownych opłat lub zaliczenie ich na rzecz kolejnych rat.

- Z uwagi na zamknięcie lokali gastronomicznych uwzględniono oczekiwania przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej oraz ich kondycję finansową. Zwolnienie z części opłaty stanowi realną pomoc w działalności przedsiębiorców szczególnie dotkniętych zaistniałym stanem epidemii. Jednocześnie zgodnie z poczynionymi ustaleniami przyznanie rzeczonej ulgi nie wpłynie negatywnie na realizację zadań związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem alkoholizmowi – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Przedsiębiorcy, którzy zostali zwolnieni z opłaty zostaną poinformowani o sposobie i możliwościach zwrotu pieniędzy. W sumie w Bydgoszczy na dzień dzisiejszy znajduje się 240 takich punktów gastronomicznych.