Korzystne zmiany w Śródmieściu – plombowanie pierzei

Pustą działkę u zbiegu ulic Zduny, E. Warmińskiego i Podolskiej wypełnia nowa zabudowa. Gabaryty i usytuowanie budynków uzupełnią śródmiejskie pierzeje zdominowane przez wiekowe kamienice. Wiele z nich zostało w ostatnich latach wyremontowanych.

Niewielka ulica Zduny, pomiędzy Dworcową i Śniadeckich, jest zabudowana równie imponującymi kamienicami, jak główne ulice handlowe. Budynki systematycznie odzyskują dawny blask. W ubiegłym roku wypiękniała między innymi  kamienica z numerem 13 z elewacja pełną architektonicznych zdobień. Wcześniej przy tej ulicy wyremontowanych zostało kilka innych kamienic, między innymi z numerami 2, 4, 5, 11, 14, 15 i 17.

Trwa natomiast zabudowa pustej parceli wypełnionej niegdyś parterowymi warsztatami oraz punktami usługowymi. Przy ul. Zduny 7 wznoszony jest budynek mieszkalno-usługowy oraz budynek usługowy wraz z niezbędnymi instalacjami. Obiekty pozwolą domknąć w przemyślany sposób brakujące pierzeje obu śródmiejskich ulic.  Przy skrzyżowaniu ul. Pomorskiej z ul. Zduny nowe funkcje zyskują natomiast budynki biurowych po firmie telekomunikacyjnej. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się TUTAJ.

Większość zabudowy w tej części Śródmieścia pochodzi z II połowy XIX wieku. Na intensywny rozwój tej części Bydgoszczy wpłynęło ulokowanie w 1851 roku dworca kolejowego i wytyczenie siatki ulic pomiędzy terenami kolejowymi oraz ulicą Gdańską. W ostatnich latach  realizowaliśmy również na tej ulicy działania poprawiające estetykę miejskiej przestrzeni. Po północnej stronie odtworzona została aleja drzew. Wraz ze zmianami w strefie płatnego parkowania zaplanowano uporządkowanie parkowania i wyznaczenie jednego kierunku jazdy (w stronę ul. H. Sienkiewicza). Dopuszczony został kontraruch rowerowy.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, odbudowa zielonych alei. Sukcesywnie na terenie Śródmieścia wymieniamy oświetlenie i remontujemy chodniki. . Rewitalizacji tego obszaru sprzyjają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone w ostatnich latach. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.