logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejne zabytki wkrótce z dotacjami




W tym roku wesprzemy remonty kilku zabytkowych obiektów, których właściciele wystąpili z wnioskami o dotacje. Konsekwentnie przywracamy także blask miejskim obiektom, które są naszym historycznym dziedzictwem.


W tym roku dotacje pomogą wyremontować między innymi fasady 3 kamienic (Jagiellońska 24, Wiatrakowa 10 i A. Cieszkowskiego 3). Wesprzemy także właściciela spalonej Fabryki Lloyda w przygotowaniu ekspertyzy stanu technicznego i projektu budowlanego odbudowy hali przy ul. Fordońskiej. Łączna wartość prac przy tych 4 zadaniach szacowana jest na około 1,3 mln zł, a poziom miejskiej dotacji to 350 tysięcy złotych. W ostatnich latach środki na wspieranie tego typu prac ze względu na niekorzystne zmiany w finansowaniu samorządów zostały ograniczone. Mimo trudności wspieramy jednak tego typu przedsięwzięcia, które maja istotny wpływ na estetykę miejskiej przestrzeni i zachowanie kulturowego dziedzictwa.  Ostateczną decyzję o udzieleniu wsparcia tym obiektom podejmą na najbliższej sesji radni.  Wkrótce rozdysponowana zostanie kolejna pula miejskich środków (około 150 tysięcy złotych).

Klasyka piękna

Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 24 to klasycyzujący budynek wzniesiony w II połowie XIX wieku.  na planie zbliżonym do prostokąta. II piętrowy budynek posiada dodatkowo użytkowe poddasze oraz sutereny. W osi budynku, w niewielkim ryzalicie umieszczono wejście z oryginalnym naświetlem z datą budowy. Po obu jego stronach wkomponowane zostały żeliwne latarnie.  W skrajnej części ulokowano przejazdy bramne. Elewacje zdobią między innymi eleganckie naczółki okienne,  płaskorzeźby z motywami roślinnymi, tonda pomiędzy oknami poddasza oraz pilastry na wzór kolumn w osi budynku. Wcześniej blask odzyskały obie sąsiednie kamienice.

Kamienica, w której mieszkał dr Jan Biziel

Kamienica powstała w latach 1903–1904 według projektu bydgoskiego architekta Paula Böhma. Budynek zaprojektowano na planie wieloboku zbliżonego do litery „U” z czterokondygnacyjnym budynkiem głównym i oficyną mieszkalną położoną w głębi działki. Elewacja urozmaicona jest tarasem, balkonami, konstrukcją szkieletową w najwyższej kondygnacji oraz wieloboczną wieżą przykrytą hełmem z iglicą. W przebudowanym wejściu zachowało się secesyjne naświetle. Na gmachu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona honorowemu obywatelowi Bydgoszczy dr. J. Bizielowi, który mieszkał w kamienicy w okresie międzywojennym. Konserwatorskie prace będą kapitalnym dopełnieniem zmian na pieczołowicie zrewitalizowanej ulicy.

W drodze na Szwederowo

Wypięknieje również kamienica przy ul. Wiatrakowej 10. To budynek wzniesiony na planie prostokąta. Jej charakterystycznym elementem są dwa wykusze. W osi budynku umieszczono wejście, w którym zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. Górne partie centralnej części budynku wykończone są licowaną cegłą. Elewacje zdobią masywne naczółki, gzymsy, płyciny, boniowanie. Dzięki remontowi ta część ulicy, przy której już wcześniej wyremontowano wiele innych kamienic będzie prezentować się wyjątkowo estetycznie.

Dawna stocznia ma znów tętnić życiem

Zależy nam także na odbudowie spalonej fabryki Lloyda Bydgoskiego. Budynek przez wiele lat pełnił funkcję hali produkcyjnej bydgoskiej stoczni. Pochodzi on z końca XIX wieku. Jest jedynym elementem przypominającym o stoczniowej historii miasta. Stocznia i Fabryka Maszyn na Kapuściskach Małych powstała w 1887 roku. Położona była nad starorzeczem Brdy w pobliżu portu przeładunkowego. W 1891 roku  przejęło ją  Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Holowniczej, które było największym przedsiębiorstwem żeglugi śródlądowej w mieście, a od 1920 roku jednym z większych w Polsce. Fabryka produkowała m.in. kotły parowe, żurawie, różnego rodzaju konstrukcje stalowe i łańcuchy holownicze, wyspecjalizowała się też w urządzeniach do wyposażenia gorzelni. Budynek po odbudowie pełnił funkcje kulturalne, odbywało się w nim wiele koncertów i wydarzeń. W Styczniu prawdopodobnie został  podpalony.

Nowe elewacje, dachy i oświetlenie

W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, przywróciliśmy historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego, porządkowane są nośniki reklamowe, tworzymy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chroniące zabytki, powołaliśmy też radę d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty. W tym roku zaplanowano także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta m.in.:

  • Kontynuację modernizacji gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta
  • Renowację infrastruktury Wyspy Młyńskiej, w tym oświetlenia
  • Kontynuację prac w zabytkowej hali ZSG-H przy Konarskiego
  • Remont konserwatorski elewacji i wymiana pokrycia dachu budynku III Liceum Ogólnokształcącego

Zdobyliśmy również środki zewnętrzne, które wykorzystane zostaną na prace ratunkowe dachu i ścian kościoła akademickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy. Kościół klarysek to jeden z najstarszych bydgoskich zabytków wznoszony od XVI wieku. Poza tym w tym roku przywrócimy wiele historycznych rozwiązań na reprezentacyjnych placach i staromiejskich ulicach, m.in. odtwarzamy historyczne osie widokowe na placu Wolności, trwa restylizacja placu Kościeleckich, a w wakacje rozpocznie się zmiana funkcji Rybiego Rynku. Wszystkie zadania uwzględniają stosowanie materiałów nawiązujących do  historycznych rozwiązań (np. kamienne płyty przy nawierzchniach chodników, kamienna kostka  na ulicach, stylowe oświetlenie) oraz wprowadzenie dodatkowej zieleni.