Kolejne pozytywne zmiany w Śródmieściu

Rozpoczął się remont kolejnej kamienicy u zbiegu ulic Kwiatowej i H. Sienkiewicza. Prace trwają jednocześnie przy malowniczym budynku przy ul. Kwiatowej 17 jak i skromniejszej kamienicy przy ul. H. Sienkiewicza 32. W ostatnich latach wypiękniały też inne sąsiednie zabudowania.

W wakacje ruszył remont budynku flankującego skrzyżowanie od strony południowo-wschodniej. Więcej informacji o tym majestatycznym obiekcie znajduje się tekście „Malownicza kamienica z ul. Kwiatowej odzyskuje blask”.

Teraz prace rozpoczęły się również po północnej stronie skrzyżowania przy ul. H. Sienkiewicza 32. To skromniejszy budynek. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku. Posiada 3 kondygnacje. Elewacja znajdowała się w złym stanie technicznym. Prawdopodobnie w trakcie wcześniej prowadzonych robót straciła detal architektoniczny. Obecny remont ma przywrócić budynkowi schludny wygląd. Budynek wpisuje się harmonijnie w skalę przestrzenną zabudowy ulicy.

Wcześniej udany remont w obrębie skrzyżowania przeszła kamienica z numerem 33. Klasyczna kamienica zbudowana została około 1905 roku. Liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Środkowa część zaakcentowana jest niewielkim ryzalitem. Umieszczono w niej wejście oraz balkony na wysokości 1. i 2. piętra.

Wiosną w tej części miasta zakończył się remont zabudowań przy ulicy Kwiatowej 6. Trwają również prace przy elewacji kamienicy ulokowanej przy ul. H. Sienkiewicza 25.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.