Kładka na Wzgórzu Wolności uhonoruje NATO

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaproponował radnym, by kładce nad Trasą Uniwersytecką prowadzącej do Parku Wolności patronowało NATO. To kolejny element jubileuszowego roku 2024, w którym obchodzimy 25-lecie wstąpienia Polski do sojuszu oraz 20. rocznicę utworzenia w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

- Wierzę, że uhonorowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego w ten sposób spotka się z aprobatą wszystkich radnych, a uroczyste nadanie imienia obiektowi inżynieryjnemu na Wzgórzu Wolności będzie stanowiło element obchodów Bydgoskiego Roku NATO i JFTC. Myślę, że dziś nikt nie ma wątpliwości, że obecność Polski w sojuszu to jeden z filarów naszego bezpieczeństwa  – podkreśla Prezydent Rafał Bruski.

Kładka sąsiaduje od strony zachodniej ze zrewitalizowanym Parkiem Wolności. Po wschodniej stronie znajduje się International School of Bydgoszcz – szkoła dedykowana dzieciom pracowników i oficerów jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego  działających w mieście. Z początkiem kwietnia po modernizacji rozpoczęły się w niej zajęcia.

Budowę kładki ukończono w 2013 roku wraz z Trasą Uniwersytecką. Jest konstrukcją łukową o długości 32 metrów. Dzięki niej udało zachować się ciągłość trasy pieszo-rowerowej wytyczonej na szczycie Zbocza Bydgoskiego. Stała się także jednym z najciekawszych punktów widokowych na wschodnią część Śródmieścia z bazyliką i gmachami uniwersyteckimi.

Ostateczną decyzję w sprawie nazewnictwa obiektu na najbliższej sesji w dniu 24 kwietnia 2024 r. podejmie Rada Miasta Bydgoszczy.